Polscy producenci mleka muszą oddać ponad 193 mln zł

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że zbliża się termin wpłaty drugiej raty opłaty za przekroczenie limitów produkcyjnych mleka. Do końca września polscy producenci mleka powinni przelać na konta ARR ponad 193 mln zł.

 

\"rolnictwo,

 

– Zgodnie z przepisami 30 września 2016 r. upływa termin wpłaty II raty opłaty za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 – informuje ARR.

Pieniądze należy przelać na właściwe rachunki Oddziałów Terenowych Agencji.

Karę zapłacić trzeba
Jeszcze w maju producenci mleka mieli nadzieję, że Komisja Europejska zgodzi się na umorzenie kar za przekroczenie produkcji tego surowca. Niestety, miesiąc temu unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan odmówił udzielenia pomocy w takiej formie.

– Suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego. Po wpłaceniu do budżetu UE przez polskie władze, suma ta ma być w pełni odzyskana od rolników przyczyniających się do przekroczenia kwot – wyjaśnił Hogan.

A to oznacza, że polscy producenci mleka będą musieli zapłacić w sumie ponad 636 mln zł kary.

Dla wielu polskich rolników konieczność uiszczenia kary oznacza  kłopoty. Przy obecnej cenie mleka (ok. 1 zł za litr) trudno będzie pokryć te zobowiązania. Oczywiście, rolnicy, którzy sprzedawali więcej mleka, liczyli się z ewentualnymi karami. Jednak wtedy nikt nie spodziewał się, że kilogram wyprodukowanego ponad limit mleka będzie kosztował powyżej 90 groszy!

Bruksela da 500 mln euro na wsparcie
Ale Bruksela nie zostawia mleczarzy samych sobie. W tym tygodniu Komisja Europejska opublikuje rozporządzenia tworzące pakiet wsparcia dla producentów mleka w wysokości 500 mln euro. Pakiet ten obejmie dwa działania. 150 mln euro zostanie przeznaczone na wsparcie w zamian za ograniczenie produkcji mleka. Kolejne 350 mln euro sfinansuje działania dostosowawcze, czyli np.  przestawienie się na hodowlę  bydła mięsnego lub produkcję ekologiczną.

Limity produkcyjne mleka w roku kwotowym 2014/2015 przekroczyło w Polsce 63 tysiące rolników. Wielu z nich skorzystało z możliwości rozłożenia kary na trzy równe i nieoprocentowane raty: pierwszą płatność należało uiścić do końca września 2015 roku, drugą do końca września 2016 roku i ostatnią dokładnie rok później – do 30 września 2017 roku.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/StateofIsrael

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here