Polscy rolnicy wydoją więcej. Nasz sektor mleka rośnie w siłę

  Rola Polski na unijnym rynku mleka zwiększa się. W 2018 wzrost produkcji mleka w Polsce pod względem wolumenu będzie największy wśród krajów UE. Możliwy jest również dalszy wzrost eksportu – silnie wzrasta sprzedaż mleka płynnego do Chin.

  rolnictwo, portal rolny, mleko, ceny mleka, eksport mleka, wzrost cen mleka, ceny skupu mleka, produkcja mleka

  Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji mleka w UE.

  – Jednak w Polsce tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie, co pozwoli na dalsze umacnianie polskiego sektora mleczarskiego na unijnym rynku – wyjaśniają analitycy PKO BP w najnowszym wydaniu raportu AgroNawigator.

  Większa produkcja mleka w Polsce

  Komisja Europejska przewiduje, że produkcja mleka w Polsce w 2018 roku zwiększy się o 4,0 proc. r/r wobec + 1,4 proc. średnio w UE.

  – Na taką możliwość wskazują również dane GUS o wzroście produkcji mleka w pierwszym kwartale tego roku o 3,0 proc. r/r. – uważają bankowi eksperci.

  Ich zdaniem realizacja prognoz KE oznacza, że będzie to największy, pod względem wolumenu, wzrost wśród krajów Wspólnoty (choć szybszą dynamikę produkcji odnotuje się np. w Irlandii +6,0 proc. r/r).

  – Potencjał do wzrostu produkcji drzemie w wysokiej konkurencyjności sektora, szansach dalszego zwiększania wydajności mlecznej, a także wzroście pogłowia krów mlecznych w kraju na koniec 2017 – czytamy w AgroNawigatorze.

  Polska na 6 miejscu

  Analitycy prognozują, że Polska utrzyma 6. pozycję w unijnej produkcji mleka, jednak jej dystans do Włoch (5. producent w UE) może zmniejszyć się do – 0,3 proc. wobec – 2,3 proc. w 2017.

  – Warto odnotować prognozowaną w 2018 słabszą dynamikę wzrostów dostaw mleka w Niemczech i Francji. Kontynuacji spadku dostaw oczekuje się natomiast w Holandii z uwagi na ograniczenie pogłowia krów, wynikające z wprowadzenia wymogów środowiskowych – zaznaczają analitycy.

  Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here