Rola Polski na unijnym rynku mleka zwiększa się. W 2018 wzrost produkcji mleka w Polsce pod względem wolumenu będzie największy wśród krajów UE. Możliwy jest również dalszy wzrost eksportu – silnie wzrasta sprzedaż mleka płynnego do Chin.
Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji mleka w UE.
– Jednak w Polsce tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie, co pozwoli na dalsze umacnianie polskiego sektora mleczarskiego na unijnym rynku – wyjaśniają analitycy PKO BP w najnowszym wydaniu raportu AgroNawigator.
Większa produkcja mleka w Polsce
Komisja Europejska przewiduje, że produkcja mleka w Polsce w 2018 roku zwiększy się o 4,0 proc. r/r wobec + 1,4 proc. średnio w UE.
– Na taką możliwość wskazują również dane GUS o wzroście produkcji mleka w pierwszym kwartale tego roku o 3,0 proc. r/r. – uważają bankowi eksperci.
Ich zdaniem realizacja prognoz KE oznacza, że będzie to największy, pod względem wolumenu, wzrost wśród krajów Wspólnoty (choć szybszą dynamikę produkcji odnotuje się np. w Irlandii +6,0 proc. r/r).
– Potencjał do wzrostu produkcji drzemie w wysokiej konkurencyjności sektora, szansach dalszego zwiększania wydajności mlecznej, a także wzroście pogłowia krów mlecznych w kraju na koniec 2017 – czytamy w AgroNawigatorze.
Polska na 6 miejscu
Analitycy prognozują, że Polska utrzyma 6. pozycję w unijnej produkcji mleka, jednak jej dystans do Włoch (5. producent w UE) może zmniejszyć się do – 0,3 proc. wobec – 2,3 proc. w 2017.
– Warto odnotować prognozowaną w 2018 słabszą dynamikę wzrostów dostaw mleka w Niemczech i Francji. Kontynuacji spadku dostaw oczekuje się natomiast w Holandii z uwagi na ograniczenie pogłowia krów, wynikające z wprowadzenia wymogów środowiskowych – zaznaczają analitycy.
Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com