Polska liderem w produkcji pasz. Czy utrzymamy tę pozycję w 2018 roku?

W ubiegłym roku Polska była krajem o najsilniejszym wzroście produkcji pasz przemysłowych – o 7,5 proc. W pozostałych państwach UE współczynnik ten wyniósł jedynie 0,2 proc.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, pasze, bydło, drób, trzoda chlewna

W 2017 r. produkcja pasz przemysłowych w UE była nieznacznie wyższa niż rok wcześniej. Najsilniejszy wzrost – o 7,5 proc. – odnotowano w Polsce.

Rok 2018 prawdopodobnie przyniesie dalsze ożywienie w branży.


Według informacji Europejskiej Federacji Producentów Pasz (FEFAC) w 2017 r. produkcja pasz przemysłowych w UE (bez Grecji, Luksemburga i Malty) wyniosła 156,7 mln t, czyli o 0,2 proc. więcej w relacji rocznej.

Większa produkcja pasz dla bydła

W największym stopniu – o 1,0 proc. – zwiększono produkcję pasz dla bydła.

– Jest to przede wszystkim wynik poprawy sytuacji dochodowej producentów mleka, ale też suszy na Półwyspie Iberyjskim, co stymulowało popyt na pasze przemysłowe. Ponadto nadal na rynek wpływa zniesienie kwot w 2015 r. i związane z tym działania nakierowane na rozwój chowu bydła mlecznego w części krajów – wyjaśnia Marta Skrzypczyk, analityk Banku BGŻ BNP Paribas.

Rośnie produkcja pasz dla drobiu

W ubiegłym roku wzrosła też produkcja pasz dla drobiu, choć skala zwyżki była mniejsza, bo o 0,5 proc. w relacji rocznej. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to najważniejszy segment rynku pasz przemysłowych.

Prawdopodobnie wynik byłby znacznie lepszy, gdyby nie występujący w Europie wirus grypy ptaków, który przełożył się na spadek produkcji drobiu w niektórych regionach – głównie we Francji i na Węgrzech – informuje Skrzypczyk.

Mniej pasz dla świń

Z kolei produkcja pasz dla trzody obniża się drugi rok z rzędu. Wprawdzie ceny żywca wieprzowego dynamicznie rosły w I połowie 2017 r., niemniej reakcja po stronie pogłowia jest opóźniona i w ubiegłym roku produkcja trzody ogółem w UE była jeszcze niższa niż rok wcześniej.

– Odbicia spodziewamy się dopiero w 2018 r. – przewiduje Skrzypczyk.

Prognozy na 2018 rok

Wśród największych unijnych producentów, jedynie Polska w 2017 r. wyraźnie zwiększyła produkcję pasz przemysłowych ogółem. Przy czym pozytywnie zmiany widoczne były w każdym z segmentów, choć największy wzrost odnotowano w przypadku pasz dla drobiu i bydła.

Eksperci FEFAC przewidują, że w 2018 r. produkcja pasz dla trzody i bydła ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w 2017 r., zaś pasz dla drobiu zwiększy się o 1,0 proc. Zmiany te spowodują wzrost produkcji przemysłowej pasz ogółem o 0,5 proc.

– Naszym zdaniem zbliżone tendencje mogą być obserwowane w Polsce, choć nie wykluczamy spadku produkcji pasz dla trzody – prognozuje analityk.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here