Polska – niekwestionowanym liderem w produkcji jabłek

Polski eksport jabłek w roku 2012 odnotował rekordowy wynik 951 tys. ton –  wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Przypomnijmy, iż największym odbiorcą polskich jabłek pozostają od lat rynki wschodnie, gdzie w minionym roku skierowaliśmy ponad 812 tys. ton tych owoców. Zdaniem Mirosława Maliszewskiego, posła PSL i prezesa Związku Sadowników RP prowadząc na tych rynkach kampanię „Jabłka każdego dnia” udaje nam się obserwować wnikliwie ten rynek, a Polska jest tam dzisiaj zdecydowanym liderem wśród dostawców z udziałem w imporcie tego kraju na poziomie około 90%.

Jest to efekt między innymi wspomnianej kampanii, udziału w targach w Berlinie i Moskwie, ale też istniejącej dobrej opinii o naszych owocach, o ich smaku, aromacie, a także ich stosunkowo niskich cen. Obserwując sprzedaż z ubiegłorocznych zbiorów, należy przypuszczać, że sprzedaż za sezon jesień 2012- wiosna 2013 może przekroczyć nawet 1 mln ton jabłek. Jak poinformował Maliszewski oficjalnedane mówią, że przemysł przetwórczy do końca ubiegłego roku przerobił na koncentrat około 2 mln ton jabłek ze zbiorów 2012 roku, a gdy dodamy do tego kilka miesięcy tego roku i odbywający się cały czas, choć na mniejszą skalę przerób, to również z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o pobitym kolejnym rekordzie.

 

Ponadto, gdy popatrzymy na spożycie wewnętrzne, to po raz pierwszy od kilku lat odnotowaliśmy zjawisko wzrostu spożycia owoców, w tym jabłek, przez przeciętnego Polaka. Dzięki środkom z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw prowadzone jest kilka akcji promocyjnych, które w skuteczny sposób zachęcają do zdrowego odżywiania. Jeśli dodamy do tego wyrabiający zdrowe nawyki projekt „Owoce w szkole” i ruszającą w połowie roku akcję „Jedz witaminy i wracaj do zdrowia”, to możemy mieć nadzieję, że Polacy będą jedli coraz więcej naszych produktów – dodaje prezes Związku Sadowników RP. Wszystko zatem wskazuje, że w roku 2013 Polacy skonsumują w kraju może nawet 700 tys. ton jabłek, co będzie najlepszym od lat wynikiem.

Czytaj także:
Eksporterzy owoców i warzyw powinni o tym wiedzieć

Stan sadów po zimie
Ile na "Owoce w szkole" w przyszłym roku szkolnym

Po dodaniu łącznej zagospodarowanej ilości jabłek, okazuje się, że w roku 2012 zebraliśmy ich co najmniej 3,7 mln ton. Jeśli okaże się to prawdą, to pobiliśmy kolejny rekord i wysunęliśmy się na zdecydowanego europejskiego lidera i umocniliśmy swoją bardzo silną pozycję na rynku światowym – trzeci producent (po Chinach i USA) i drugi (po Chinach) eksporter jabłek deserowych i przetworzonych. Mirosław Maliszewski zwraca uwagę na kwestię cen polskich jabłek na rynkach zagranicznych – analiza cen ze światowych rynków pokazuje bardzo wyraźnie, że sprzedajemy swoje produkty po niemal najniższych cenach.

Polski sadownik otrzymuje za jabłka do przetwórstwa nie tylko mniej od niemieckiego czy nawet ukraińskiego producenta, a za jabłka deserowe nie tylko mniej od włoskiego, ale też rosyjskiego plantatora. Często ceny uzyskiwane u nas i w Chinach są na zbliżonym poziomie. Tak było też w 2012 roku i jest w bieżących miesiącach, co niestety nie jest już aż taką chlubą a wręcz kłopotem dla polskich producentów.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here