Polska wieś do 2020 r. będzie skanalizowana. Pomoże UE

Do 2020 r. Polska wieś w obszarach aglomeracyjnych będzie skanalizowana – zaznaczył Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz członek Komitetu Regionów UE.

 

\"rolnictwo,

 

Szef ZGW, mówiąc o potrzebach inwestycyjnych na obszarach wiejskich, wskazał, że w Polsce wciąż połowa dróg gruntowych wymaga modernizacji.

„To jest narzędzie pracy dla rolników i warunek rozwoju, ale potrzebne są nie tylko drogi. Niezbędny jest również dostęp do internetu, żeby te obszary mogły normalnie funkcjonować" – podkreślił Marek Olszewski.

Zaległości w sieci wodociągów i kanalizacji sanitarnej na wsiach

Zdaniem Olszewskiego w Polsce wciąż jeszcze nadrabiamy zaległości w sieci wodociągów i kanalizacji sanitarnej, ale do 2020 r. „problemy te będą rozwiązane" przy pomocy środków europejskich.

„W tej chwili w wyznaczonych obszarach aglomeracyjnych mamy perspektywę dwu-trzyletnią praktycznie na uporanie się z kanalizacją sanitarną. Wiemy też, że nie wszędzie na obszarach wiejskich potrzebna jest kanalizacja sieciowa. Wszędzie tam, gdzie zabudowa jest rozproszona (…), dofinansowujemy oczyszczalnie przyzagrodowe (…)" – zauważył.

Za mało pieniędzy na infrastrukturę w PROW

Olszewski zwrócił uwagę, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) do 2020 r. jest zarysowany.

„Uważamy oczywiście, że (…) na infrastrukturę jest w nim za mało pieniędzy, np. na modernizację dróg lokalnych, bez których rolnictwo też nie może się dobrze rozwijać, ale naszym problemem w tej chwili staje się już finansowanie obszarów wiejskich po 2020 r." – powiedział. Dodał, że w środowisku samorządowym i rolniczym istnieje niepokój o dalsze finansowanie i postulaty, aby podjąć w tej sprawie rozmowy.

„Bez inwestowania w obszary wiejskie nie da się unowocześnić rolnictwa, i nie da się zachować jego opłacalności" – podkreślił szef ZGW.

Wyzwania przed WPR

Niedawno w Brukseli komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan spotkał się z członkami Komitetu Regionów EU, aby omówić przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej.

„Dzięki jej unowocześnieniu i uproszczeniu (…) będziemy mogli skuteczniej reagować na wyzwania" – powiedział Hogan.

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Na podstawie ich wyników KE przedstawi wnioski dotyczące obecnego funkcjonowania WPR oraz możliwe scenariusze na przyszłość.

Źródło: Kurier PAP

fot. Komitet Regionów, flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaświadczenia z KRUS. Jaka jest procedura i jakie wymagania?

Wydawanie zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, ubezpieczeniu zdrowotnemu, o niezaleganiu bądź stwierdzające zadłużenie z tytułu składek na ww. ubezpieczenie, a także o niefigurowaniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics