CETA: Europosłowie za porozumieniem UE-Kanada

W środę, 15 lutego, Parlament Europejski zgodził się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą. Dzięki zgodzie Parlamentu umowę będzie można tymczasowo stosować już od kwietnia. W 2015 roku handel UE-Kanada sięgał ponad 60 miliardów euro – dzięki CETA ta wartość ma wzrosnąć o 20 poc.

 

\"Rolnictwo,

Za głosowało 408 posłów, 254 było przeciwko, a 33 wstrzymało się od głosu.

 

Zniknie 99 proc. taryf między UE a Kanadą

Umowa CETA ma usunąć niemal wszystkie taryfy w handlu między UE i Kanadą, z wyjątkiem tych nakładanych na usługi publiczne, usługi audiowizualne i transportowe oraz niektóre produkty rolne. CETA przewiduje również wzajemne uznawanie certyfikatów dla szerokiego zakresu produktów – od towarów elektrycznych po zabawki.

Jeśli Kanada była członkiem UE, to pod względem liczby ludności byłaby 7. państwem (po Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Polsce), a pod względem wielkości PKB 5. gospodarką (po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Włsozech, Hiszpania byłaby 6.). Jeśli chodzi o PKB per capita Kanada plasuje się między Danią i Belgią.

"Przyjmując CETA wybieramy otwartość oraz wzrost i wysokie standardy, w przeciwieństwie do protekcjonizmu i stagnacji. Kanada jest krajem, z którym dzielimy wspólne wartości oraz sojusznikiem, na którym możemy polegać. Razem możemy budować mosty zamiast murów. CETA będzie przykładem dla innych porozumień z krajami całego świata”, powiedział Artis Pabriks (EPP, LV), odpowiedzialny za CETA, przed głosowaniem.

CETA: Impuls dla handlu?

CETA zniesie cła na większość towarów i usług oraz wprowadzi wzajemne uznanie certyfikacji dla znacznej grupy produktów. Kanada ma otworzyć swój rynek federalny oraz rynki municypalne dla przetargów publicznych, rynki te są już otwarte w Europie. Dostawcy usług z UE, od żeglugi morskiej, poprzez telekomunikację i usługi inżynieryjne do ochrony środowiska i usług księgowych, otrzymają dostęp do rynku kanadyjskiego.

CETA zagrozi unijnemu rolnictwu?

Podczas negocjacji, UE zabezpieczyła ochronę ponad 140 europejskich oznaczeń geograficznych jedzenia oraz napojów sprzedawanych na rynku kanadyjskim. Dodano również klauzule dotyczące zrównoważonego rozwoju, w celu ochrony standardów ochrony środowiska oraz norm społecznych i zapewnienia, że skorzystają one na inwestycjach i handlu.

Aby uspokoić obywateli, którzy obawiali się, że porozumienie daje zbyt dużo władzy korporacjom międzynarodowym oraz, że rządy nie będą w stanie kontrolować przepisów dotyczących ochrony zdrowia, bezpieczeństwa lub środowiska, UE i Kanada uznają, zarówno w preambule jak i w osobnej deklaracji dołączonej do porozumienia, że związane z nim przepisy nie mogą naruszać prawa państw do ustanawiania przepisów krajowych.

Bariery celne nadal dla drobiu, nabiału i jaj

Porozumienie CETA nie usunie barier celnych w sektorach usług publicznych, audiowizualnym i transportu oraz dla wybranych produktów rolnych, takich jak nabiał, drób oraz jajka.

Przejrzysta ochrona inwestycji

W odpowiedzi na naciski ze strony Parlamentu, kontrowersyjny mechanizm rozwiązywania sporów na linii inwestor-państwo został zastąpiony przez Sąd Inwestycyjny, który zapewni kontrolę rządu nad wyborem arbitrów oraz wzmocni przejrzystość całego procesu.

UE-Kanada: Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym

Posłowie mają także przyjąć Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy UE i Kanadą. Umowa ta uzupełnia CETĘ, wzmacniając dwustronną współpracę w takich obszarach jak: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, przeciwdziałanie terroryzmowi, zwalczanie przestępczości zorganizowanej, zrównoważony rozwój, badania i kultura.

Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym zostało przyjęte 506 głosami za, przy 142 głosach przeciw i 43 wstrzymujących się od głosu.

CETA: Kolejne kroki

Porozumienie CETA może zacząć wstępnie obowiązywać już od pierwszego dnia miesiąca, następującego po tym, w którym strony notyfikują się wzajemnie o dopełnieniu koniecznych wewnętrznych procedur. Posłowie oczekują, że stanie się to najwcześniej 1 kwietnia 2017 roku. Ponieważ CETA została uznana przez Komisję Europejska, w lipcu 2016 roku, za porozumienie mieszane, będzie musiało ono zostać ratyfikowane przez parlamenty narodowe oraz regionalne.

Redakcja AgroNews, fot.PE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics