Pomoc dla producentów zbóż – wyjaśnienia MRiRW

W związku z wystąpieniami Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zakresu pomocy dla producentów zbóż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonali sprzedaży pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych.

Przedmiotowa pomoc ma na celu zrekompensowanie rolnikom poniesionych strat spowodowanych obniżeniem cen skupu zbóż od początku 2024 r. oraz zmniejszenie nadwyżki zbóż przed tegorocznymi zbiorami. Pomoc ograniczona będzie do gospodarstw poniżej 300 ha.

Projektowana pomoc będzie dedykowana producentowi rolnemu, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i który dokonał sprzedaży ww. zbóż podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Paragraf 13zzo ustęp 7 projektowanego rozporządzenia określa, że do wniosku, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, dołącza się kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Rozporządzenie nie określa rodzaju faktur, co oznacza, że dopuszczona jest sprzedaż pomiędzy rolnikami ryczałtowymi udokumentowana fakturami.

Pomoc dla producentów zbóż wprowadza projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w paragrafie 13zzo >>>

Źródło: KRIR, Małgorzata Ramatowska

Zostaw komentarz

  1. Rolnicy ryczałtowi nie wystawiają faktur ani Wat ani RR To jak rolnik ryczałtowy ma udokumentować sprzedaż skoro rolnik ryczałtowy kupujący zboże nie może takiej wystawic

    • Nie pisz bzdur! Rolnik ryczałtowy jak wiezie do skupu zboże to skup wystawia Fakturę VAT RR i obie strony transakcji mają po egzemplarzu tej faktury. Rolnikowi ryczałtowemu zostaje cena brutto w portfelu. Takie faktury każdy ma obowiązek przechowywać minimum 5 lat obrachunkowych, w razie gdyby Urząd Skarbowy chciał sprawdzić.

  2. Ja sprzedałam szwagrowi 20 ton żyta z 8 ja który jest na Vacie ,jak będą wypłacać to nie za tonę tylko od ha 1100 zl
    Ja jestem ma ryczałcie
    Szwagier ma zwierzęta…proste…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics