Popyt na zboża śladowy

Zapotrzebowanie na zboża z ubiegłorocznych zbiorów ze strony przetwórców w dalszym ciągu jest śladowe – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Przedmiotem transakcji są z reguły małe partie ziarna kupowane przede wszystkim na rynkach lokalnych. Część przetwórców realizuje stare kontrakty na dostawy ziarna.

Ciągle trwa skup ziarna pszenicy paszowej w portach z przeznaczeniem na eksport. Wyraźny wzrost cen zbóż na giełdach zagranicznych powoduje, iż ceny oferowane za pszenicę paszową z dostawą do portów są dość wysokie i w minionym tygodniu kształtowały się na poziomie około 925 PLN/t.

Skala eksportu ziarna zbóż w wyniku obecnej akcji skupowej może wynieść ok. 25-30 tys. ton.

Notowane w ostatnim okresie spore zwyżki cen ziarna na giełdach światowych nieco wyhamowały spadki cen zbóż na rynku krajowym. W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy paszowej z dostawą to ciągle poziom 850-900 PLN/t. Na rynku utrzymuje się duża podaż kukurydzy, a jej ceny z dostawą kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t.

W związku z tym, iż jest już koszony jęczmień ozimy, praktycznie nie ma chętnych na drogie zboże ze zbiorów 2011 roku. Ceny jęczmienia paszowego z dowozem rozpoczynają się od około 750 PLN/t. Z kolei, ceny pszenżyta to poziom 820-860 PLN/t, a żyta paszowego – 800-840 PLN/t (ceny z dowozem).

Zapotrzebowanie na pszenicę konsumpcyjną ze strony młynów ciągle pozostaje niewielkie.  Podobnie jak w poprzednich tygodniach, młyny z reguły kupują niewielkie partie ziarna, głównie na rynku lokalnym. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od lokalizacji i jakości ziarna kształtują się w przedziale 900-960 PLN/t z dostawą. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego to poziom 900-960 PLN/t z dostawą (wszystkie ceny netto).

W kraju w regionach południowych i centralnych rozpoczęły się już zbiory jęczmienia ozimego. Obecna upalna pogoda z przyspieszyła dojrzewanie łanów. Ceny tegorocznego jęczmienia ozimego z dowozem do centrum kraju to poziom około 750 PLN/t.
 
Na początku lipca ceny innych zbóż z tegorocznych zbiorów oferowane przez przetwórców kształtowały się następująco (z dostawą w sierpniu):

  • Pszenica konsumpcyjna – 850-920 PLN/t;
  • Pszenica paszowa – 750-850 PLN/t;
  • Pszenżyto  – 730-780 PLN/t;
  • Kukurydza – 750-820 PLN/t (dostawa październik)
     

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here