Pora zwalczyć samosiewy rzepaku w buraku cukrowym

Na plantacjach buraka cukrowego można spotkać sporo samosiewów rzepaku. Wszystkiemu winna pogoda, która sprzyja intensywnemu rozwojowi samosiewów. Pora zwalczyć samosiewy rzepaku w buraku cukrowym.

samosiewy rzepaku w buraku cukrowym, burak cukrowy, LIZ, mątwik burakowy, rolnik, rolnictwo, portal rolny

Samosiewy rzepaku w buraku cukrowym są bardzo trudne do zniszczenia. Problem ten z roku na rok staje się coraz poważniejszy. Nie pomaga ani prawidłowe zmianowanie, ani całkowita rezygnacja z upraw rzepaku na polach przeznaczonych pod uprawę buraków. Okazuje się bowiem, że nasiona osypane podczas zbiorów mają zdolność kiełkowania nawet do 5 lat.

Samosiewy rzepaku w buraku cukrowym sprzyjają mątwikowi burakowemu

Obecnie w większości regionów Polski gleba jest ciepła, a to  sprzyja intensywnemu rozwojowi samosiewów rzepaku. System korzeniowy samosiewów w okresie letnim wytwarza dużo wydzielin do gleby, które stymulują wykluwanie się larw mątwika burakowego z cyst. Rozmnożenie mątwika jest możliwe już, gdy suma średnich temperatur gleby pow. 8oC zmierzona na głębokości 10 cm osiągnie 300oC.

– Aby zapobiec rozmnożeniu się mątwika burakowego na polach, które są przewidziane w płodozmianie z burakami cukrowymi należy w odpowiednim czasie przerwać przerwać ich wegetację (mechanicznie lub chemicznie). Zabieg powinien zostać wykonany zanim  suma dziennych średnich temperatur gleby liczonych powyżej 8oC, (zmierzonych na głębokości 10 cm)  od momentu wschodów samosiewów przekroczy 300oC – radzą specjaliści z Rolniczego Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here