Prestiżowe przysmaki

19 polskich produktów regionalnych czeka na unijną ochronę. Przedsiębiorcy i rolnicy chcą rejestrować swoje przysmaki, gdyż poprawia to wyniki sprzedaży i gwarantuje prestiż. W całej Unii Europejskiej na listach znajduje się około 900 produktów – podaje Redakcja Rolna TVP.    
     
Pierwsza była bryndza podhalańska, która otrzymała unijną ochronę w 2007 roku. Potem na unijnych listach pojawiły się kolejne produkty, w tym słynny oscypek.

Prof. Stanisław Kowalczyk – Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych: Jeśli chodzi o produkty regionalne, takie jak oscypek, które są rejestrowane zgodnie z prawodawstwem unijnym, one mogą być produkowane wyłącznie z określonych surowców i w określonym miejscu – regionie.

A dbają o to sami górale, którzy muszą pamiętać choćby o odpowiednich proporcjach między mlekiem krowim a owczym.

Piotr Kohut – gazda z Koniakowa: Krowiego mleka może być trochę w owczym oscypku, ale do 40% i to z krowy czerwonej górskiej.

Zarówno rolnicy jak i przedsiębiorcy chętnie zabiegają o wpisanie na jedną z trzech list gwarantujących unijną ochronę.

Radosław Janik – producent miodów: Pierwsza rzecz – podnosi to prestiż produktu, druga rzecz – komunikuje to produkt o bardzo wysokiej, sprawdzonej jakości.

O zainteresowaniu najlepiej świadczą statystyki. Na rejestrację czeka długa kolejka naszych narodowych smakołyków.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: 34-35 produktów można powiedzieć mamy już certyfikowanych, kolejne będą, ale myślę, że ilość nie jest ważna. Bo w produktach zarejestrowanych chodzi o gwarantowaną jakość.

W całej Unii Europejskiej zarejestrowano około 900 różnych produktów. Teraz myśli się o tym, aby ochronę rozciągnąć poza granice Unii Europejskiej.

Paolo de Castro – Parlament Europejski: Jest to oczywiście pytanie do Światowej Organizacji Handlu. Mamy nadzieję, że przy następnej rundzie rokowań w sprawie dalszej liberalizacji międzynarodowego handlu  uda się osiągnąć porozumienie.

Polscy rolnicy, którzy są zainteresowani produkcją regionalnych produktów, mogą liczyć na dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach działania „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” przez pięć lat w formie rocznej płatności można otrzymać maksymalnie 3200 złotych na gospodarstwo. 
        
 Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, www.tvp.pl/rolna, fot. sxc.hu 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here