Prezydent Duda: Będziemy trzymać kciuki za wyrównanie dopłat

Prezydent Andrzej Duda życzył wczoraj kandydatowi polskiego rządu do nowej Komisji Europejskiej, żeby udało mu się już w najbliższej perspektywie finansowej zrównać dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników z ich poziomem w UE.

wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska, Andrzej Duda, rolnicy, Dożynki Prezydenckie

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w zeszłym tygodniu (10 września) proponowany skład nowej KE z podziałem na teki. Były europoseł PiS Janusz Wojciechowski ma odpowiadać za unijne rolnictwo.

Duda: Drogi Januszu, będziemy trzymali kciuki

“Drogi Januszu, będziemy trzymali kciuki za twoje powodzenie w wyborach Komisji Europejskiej po to, żebyś ostatecznie tym komisarzem do spraw rolnictwa został” – zapowiedział Andrzej Duda w czasie niedzielnych (15 września) dożynek prezydenckich w Spale.  „Będziemy trzymali kciuki, aby udało się wyrównać te dopłaty bezpośrednie w następnej perspektywie do średniej europejskiej” – uzupełnił swoją wypowiedź skierowaną pod adresem obecnego tam Wojciechowskiego.

Prezydent podkreślił, że jest to “wielkie zadanie” obecnie rządzących wobec polskich rolników, które od dawna jest obiecywane, ale dotychczas niezrealizowane “przez kolejne ekipy, które rządziły, kiedy były ustalane perspektywy”.  “Bardzo na to liczymy i z całą pewnością wszyscy będziemy ten proces wspierali” – zapewnił Andrzej Duda.

Prezydent: Chodzi o sprawiedliwość dla polskiego rolnika

Wyrównanie dopłat bezpośrednich doprowadziłoby, zdaniem prezydenta, do tego, by “polski rolnik wreszcie był w Europie traktowany sprawiedliwie, tak jak inni rolnicy w krajach Unii Europejskiej”. “Nie mam żadnych wątpliwości, że komu jak komu, ale polskiemu rolnikowi to się należy” – podkreślił Duda. Jak argumentował, właśnie polski rolnik wspiął się bowiem “na takie wyżyny tej wielkiej sztuki, jaką jest rolnictwo, że dzisiaj już śmiało konkuruje na europejskim rynku mimo, że dostaje niższe dopłaty”.

Polskiego kandydata czeka trudne przesłuchanie w PE

Co prawda Janusz Wojciechowski, który był przez lata wiceszefem komisji ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Parlamencie Europejskim, nie powinien mieć podczas wysłuchania w tej komisji kłopotów kompetencyjnych, to europosłowie mogą mu jednak pamiętać zlekceważenie ich negatywnej opinii z 2016 r. ws. kandydatury polskiego europarlamentarzysty  do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO).

Wojciechowski został bowiem audytorem mimo, że PE odrzucił rekomendację dla niego stosunkiem głosów 358 do 288 przy 48 wstrzymujących się. Wieloletniemu europosłowi PiS przypomniano w debacie ataki na polski Trybunał Konstytucyjny i uwikłanie w sprawy związane z pisowską reformą wymiaru sprawiedliwości, która nie gwarantowała jego apolityczności.

Ponadto wypłynęła kwestia „niejasności” w rozliczeniach z PE kosztów jego podróży, która zajął się Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i nie zamierza kończyć postępowania wobec Wojciechowskiego przed jego przesłuchaniem w PE.

Na początku miesiąca kandydat polskiego rządu na komisarza UE ds. Rolnictwa poinformował, że jego przesłuchanie przed komisją rolnictwa PE odbędzie się prawdopodobnie 7 października. Zadeklarował przy tym, że jeśli zostanie komisarzem, to będzie starał się przekonać wszystkie państwa UE do polityki troski o rolnictwo.

Ile pieniędzy z unijnego budżetu trafi na rolnictwo w Polsce po 2020 r.?

Stanowisko komisarza ds. rolnictwa uznawane jest za ważne m.in. ze względu na to, że zarządza on znaczącą częścią unijnego budżetu. Jednak konkretna kwota – w tym również tempo wyrównywania poziomu dopłat dla rolników – będzie zależeć głównie od efektu międzyrządowych negocjacji ws. wspólnego budżetu na lata 2021–27. Przewiduje się, że zakończą się one w przyszłym roku znaczącymi cięciami.

Wygląda również na to, że w nowej perspektywie finansowej dojdzie ponadto do powiązania wypłat unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. A to – wobec uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7 – może dodatkowo uszczuplić poziom unijnego wsparcia dla naszego kraju.

Źródło: Barbara Bodalska | EurActiv.pl, fot. Kancelaria Prezydenta RP/Igor Smirnow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here