Prezydent: polskie rybołówstwo wymaga naprawy

– Rybołówstwo to jeden z obszarów, w których Rzeczpospolita wymaga naprawy – mówił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się we wtorek z rybakami w Darłowie.  – Wymaga naprawy przede wszystkim w aspekcie empatii i wysłuchania racjonalnych i uzasadnionych oczekiwań grupy społecznej, jaką są rybacy, przez władzę i uwzględnianie rozsądnych postulatów w codziennej działalności i realizowaniu polityki – podkreślił prezydent.

\"\"

 

Andrzej Duda dziękował rybakom za możliwość zwiedzenia kutra szkoleniowego. – Kutra szkoleniowego, który – jak słyszę – wymaga poważnego remontu. Ale widzę, że nie tylko kuter, niestety. Poważnego remontu wymaga w wielu obszarach także nasza Rzeczpospolita, m.in. w kwestii polityki związanej z rybołówstwem – powiedział.

– To z całą pewnością wymaga zdecydowanej i twardej postawy i interwencji. Mam nadzieję, że w niedługim czasie taka polityka ze strony polskich władz zostanie przyjęta – powiedział. Zaznaczył, że w kwestii polityki europejskiej wiele zależy także od rządu. –  I do tego potrzebne jest mądre podejście, wysłuchanie rzeczywistych postulatów, rozmowa z ekspertami o tym, w jaki sposób powinna przebiegać racjonalna gospodarka morska połączona z ochroną zasobów środowiska Morza Bałtyckiego – dodał.

– Jeżeli ja słyszę, że z jednej strony rybacy są ograniczani, a z drugiej następuje grabież Bałtyku na skalę przemysłową, to gdzie tutaj jest racjonalna gospodarka? – pytał Andrzej Duda.

(…) To nie tylko kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, by dla przyszłych pokoleń cokolwiek zostało, ale i niezgodne z polską racją stanu – byśmy tracili rybaków, którzy są Polsce potrzebni i są elementem tradycji – podkreślił.

Prezydent zapewnił, że o postulatach rybaków, które zostały mu przekazane podczas spotkania, będzie rozmawiał "z właściwymi ministrami".

– Druga kwestia to sprawiedliwy i rozsądny podział funduszy europejskich. Dlaczego rybacy łodziowi nie otrzymują w zasadzie żadnych funduszy, a otrzymują je wielcy? To świetne pytanie: jak prowadzona jest polityka. Nie mam wątpliwości, że wymaga ona zdecydowanej weryfikacji – zauważył Andrzej Duda.

Czytaj także:

PiS domaga się rezolucji Sejmu w sprawie producentów mleka
Będzie pomoc dla rybaków przybrzeżnych

Prezydent przypomniał, że wielokrotnie mówił w czasie kampanii prezydenckiej, także na Pomorzu, że „wiele trzeba naprawić i Polska potrzebuje zmiany jakościowej”. – Polska potrzebuje zmiany w podejściu – z głębokim poczuciem tego, że Polska jest naszą wspólną sprawą – zaznaczył. 

– Jako Prezydent RP wybrany przez państwa nie mam żadnych wątpliwości, że zmiana jest konieczna i potrzebna. Mam nadzieję, że będziecie mogli państwo powiedzieć z satysfakcją, że jesteście traktowani podmiotowo – zaznaczył Andrzej Duda.

Dziękuję za słowa, że oczekujecie stopniowej zmiany, a nie naprawy natychmiast. Wierzę w to, że właśnie rozpoczynamy prowadzenie racjonalnej polityki – podkreślił Andrzej Duda. Dlatego tutaj jestem – nie boję się stanąć przed państwem, przyjąć postulaty, a w związku z tym jest dla mnie oczywistym, że nie boję się być za jakiś czas rozliczony ze swoich działań. Wierzę w to, że te działania będą realizowane i że zobaczycie to w codziennym życiu i codziennej pracy za jakiś czas. Będę wszystko ku temu czynił – powiedział na zakończenie prezydent.

Redakcja AgroNews, fot. Prezyden.pl/Piotr Molecki

Źródło: Kancelaria Prezydenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here