Protest pracowników inspekcji weterynaryjnej. Resort rolnictwa zapowiada podwyżki

Ponad 1,5 tys. pracowników Inspekcji Weterynaryjnej protestowało we wtorek w Warszawie. Domagają się oni podwyżek i poprawy warunków pracy. Ministerstwo rolnictwa zapewnia z kolei, że w 2016 roku na podwyżki dla tej grupy zawodowej przeznaczono z budżetu państwa 6 mln 116 tys. zł.

 

\"rolnictwo,

 

– Manifestacja jest wynikiem lekceważenia przez stronę rządową protestu pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i urzędowych lekarzy weterynarii przeciw pogarszającej się sytuacji materialnej i postępującej pauperyzacji zawodu lekarza weterynarii w naszym kraju  oraz fiaska rozmów między przedstawicielami Porozumienia Wielkopolskiego zrzeszającego środowisko polskich lekarzy weterynarii, a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który nie dotrzymał przyjętych ustaleń i zobowiązań – czytamy w komunikacie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Izba nie wyklucza zaostrzenia akcji protestacyjnej. I zapowiada, że jeśli rząd nie spełni tych postulatów, urzędowi lekarze weterynarii oraz pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wstrzymają się od pracy.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało we wtorek, że w projekcie ustawy budżetowej przewidziano 6 mln 116 tys. zł na podwyżki dla inspekcji.

"W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. w wojewódzkich inspektoratach weterynarii zaplanowano kwoty na podwyżki w wysokości ogółem 6 mln 116 tys. zł, natomiast w powiatowych inspektoratach weterynarii w kwocie ogółem 12 mln 308 tys. zł, co daje średnio na etat w wojewódzkich inspektoratach weterynarii wzrost o 290 zł brutto miesięcznie, a w powiatowych inspektoratach weterynarii wzrost średnio o 262 zł brutto miesięcznie" – podał resort w komunikacie.

Ministerstwo zastrzegło jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do właściwego wojewody.

Czytaj także:

Modernizacja się opłaca! Już niebawem rusza nabór wniosków
Znamy stawki dopłat za 2015 rok

Resort rolnictwa poinformował poza tym, że na wniosek Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej podjęto i zakończono prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym w celu podwyższenia  opłaty za wydanie paszportuz 51 zł do 100 zł, z czego wynagrodzenie lekarza weterynarii za wydanie paszportu wzrośnie  z 30 zł do 70 zł.

MRiRW pracuje też nad mechanizmem umożliwiającym finansowanie części zadań realizowanych przez Inspekcję Weterynaryjną m.in ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Austin Community College
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here