Prezydent z Ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych rolników

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Prezydent z Ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych rolników
Prezydent z Ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych rolników

Pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez nawałnice

Podczas spotkania Prezydent RP poruszył problemy rolników – głównie z Lubelszczyzny – z którymi spotkał się po tym, jak ich gospodarstwa dotknęły nawałnice.

Pod koniec czerwca Andrzej Duda przebywał na Lubelszczyźnie, m.in. w Chrzanowie i w gminie Wilków, gdzie gwałtowne burze z gradem i wichury zniszczyły wiele upraw oraz budynków.

– Prezydent przedstawił ministrowi problemy, o których mówili mu rolnicy – straty dotyczą głównie sadów jabłkowych, ale też plantacji chmielu, który jest koronnym produktem Lubelszczyzny i naszym flagowym produktem w Europie – relacjonował prezydencki minister.

Straty rolników są ogromne

Zaznaczył, że straty rolników są tak duże, że nie wiadomo, czy zbiory jabłek i chmielu w tym roku tam się odbędą.

– Minister Rolnictwa przedstawił Prezydentowi Dudzie stan realizowanej już pomocy dla rolników – doraźne świadczenia różnej wysokości, przekazywane za pośrednictwem wojewody. Komisje pracują i szacują cały czas straty. Część świadczeń jest już wypłacana, część – w trakcie szacowania – podał Paweł Szrot.

Minister Puda powiedział, że w tym momencie sprawdza możliwości zwiększenia tej pomocy o dodatkowe środki oraz że w najbliższym czasie dokona przeglądu ubezpieczeń upraw w Polsce i z tego wyciągnie wnioski korzystne dla rolników – przekazał treść rozmowy Szef Gabinetu Prezydenta.

Poszkodowani sadownicy mogą liczyć na pomoc

Zaraz po wizycie na Lubelszczyźnie Prezydent RP informował, że spotkał się z Premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą sprawnie uporać się z wszystkimi trudnościami, które dotknęły rolników. Prezydent zapowiedział też, że będzie jeszcze rozmawiał z szefem rządu oraz Ministrem Pudą o pomocy dla poszkodowanych w wyniku nawałnic.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim. Zwłaszcza w gminach Wilków i Łaziska. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów – w tym 121 na budynkach mieszkalnych.

Źródło: Prezydent.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × pięć =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,871ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

Parlament Europejski, Rada i Komisja podpisały wczoraj wspólną deklarację, zgodnie z którą dzień 23 września uznano za Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE. Inicjatywa ta...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE