Producenci alarmują! Źle się dzieje na rynku materiału siewnego

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku z niepokojem obserwują sytuację na rynku materiału siewnego. Chodzi o to, że wysiewamy więcej rzepaku ze Wspólnotowego Katalogu Odmian CCA niż z Krajowego Rejestru.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku dażą do zminimalizowania ryzyka obniżenia plonowania rzepaku z powodu niewłaściwego doboru odmian i uniknięcia pogorszenia jakości materiału siewnego, w tym np. nieumyślnego wprowadzenia nasion genetycznie modyfikowanych. Dlatego podjęły działania na rzecz zmian ukierunkowanych na wyeliminowanie ryzyk sprzyjających dalszej obniżce plonowania i jakości na rzecz pełniejszego wykorzystania odmian o najwyższym potencjale plonowania dostępnych na krajowym rynku materiału siewnego rzepaku.

Organizacje te wskazują ponadto na szerg problemów na rynku rzepaku, m.in.:

  • W uprawie znajdują się odmiany nie dostosowane do polskich warunków klimatyczno-glebowych i o nieznanej przydatności dla rolników i przemysłu olejarskiego.
  • Coraz bardziej utrudnione i niejasne dla producentów surowca podstawy do podejmowania decyzji w doborze odmian.
  • Niski udział mieszańców w areale rzepaku ozimego i jarego.
  • Silna pozycja firm dystrybucyjnych wprowadzających odmiany wg parytetu zysku, a nie jakości i przydatności dla producentów nasion i oleju, co skutkuje bardzo wysokimi cenami materiału siewnego i stosowaniem niekwalifikowanego materiału siewnego.
  • Rozregulowanie rynku materiału siewnego poprzez wprowadzanie do sprzedaży odmian na wyłączność.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Poprzedni artykułAgroTydzień 30 maja 2011 rok
Następny artykułCiemny nie znaczy smutny

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ciąg dalszy podwyżek cen w sklepach. W lipcu padł kolejny dwucyfrowy wynik

Analiza ponad 31 tys. cen detalicznych wykazała, że w lipcu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 18,6% niż rok wcześniej. Zdrożały wszystkie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE