Kolejna substancja czynna odstrzelona. Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia desmedifamu – składnikowi herbicydów. Stosowany jest m.in. w uprawach buraka cukrowego.
Desmedifam to kolejna substancja czynna wycofana przez Komisję Europejską. Rolnicy nie mogą lub za chwilę nie będą mogli stosować m.in. chlorotalonilu, tiruamu czy propikonazolu. A na liście do odstrzelenia są kolejne ważne substancje.
Desmedifam to substancja czynna wielu herbicydów, stosowanych m.in. w walce z chwastami w burakach cukrowych. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 18 preparatów opartych o tę substancję.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że nie można było wykluczyć narażenia konsumentów i zwierząt gospodarskich na pozostałości zawierające wolną lub skoniugowaną anilinę (sklasyfikowaną jako mutagen kategorii 2 i substancja rakotwórcza kategorii 2) oraz narażenia konsumentów na pozostałości zawierające 4-aminofenol (sklasyfikowany jako mutagen kategorii 2) przez produkty pochodzenia zwierzęcego.
Urząd stwierdził także, że w przypadku wszystkich reprezentatywnych zastosowań występuje wysokie długoterminowe ryzyko dla ssaków – z wyjątkiem ssaków owadożernych, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje tylko jedno zastosowanie.
Ponadto stwierdzono wysokie długoterminowe ryzyko dla ptaków w przypadku reprezentatywnych zastosowań na buraku cukrowym/buraku pastewnym, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje dwa lub trzy zastosowania.
Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2020 roku na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające desmedifam. Z kolei okres na zużycie zapasów upływa 1 lipca 2020 roku.
Kamila Szałaj