Producenci buraków będą mieć problem. KE wycofuje desmedifam

Kolejna substancja czynna odstrzelona. Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia desmedifamu – składnikowi herbicydów. Stosowany jest m.in. w uprawach buraka cukrowego.

 

Desmedifam to kolejna substancja czynna wycofana przez Komisję Europejską. Rolnicy nie mogą lub za chwilę nie będą mogli stosować m.in. chlorotalonilu, tiruamu czy propikonazolu. A na liście do odstrzelenia są kolejne ważne substancje.

Desmedifam, herbicydy, wycofanie środków ochrony roślin,

Desmedifam to substancja czynna wielu herbicydów, stosowanych m.in. w walce z chwastami w burakach cukrowych. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 18 preparatów opartych o tę substancję.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że nie można było wykluczyć narażenia konsumentów i zwierząt gospodarskich na pozostałości zawierające wolną lub skoniugowaną anilinę (sklasyfikowaną jako mutagen kategorii 2 i substancja rakotwórcza kategorii 2) oraz narażenia konsumentów na pozostałości zawierające 4-aminofenol (sklasyfikowany jako mutagen kategorii 2) przez produkty pochodzenia zwierzęcego.

Urząd stwierdził także, że w przypadku wszystkich reprezentatywnych zastosowań występuje wysokie długoterminowe ryzyko dla ssaków – z wyjątkiem ssaków owadożernych, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje tylko jedno zastosowanie.

Ponadto stwierdzono wysokie długoterminowe ryzyko dla ptaków w przypadku reprezentatywnych zastosowań na buraku cukrowym/buraku pastewnym, jeśli wzorzec zastosowania przewiduje dwa lub trzy zastosowania.

Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2020 roku na cofnięcie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające desmedifam. Z kolei okres na zużycie zapasów upływa 1 lipca 2020 roku.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE