Producenci trzody chlewnej wyczekują impulsu do wzrostu cen z Azji

Notowania tuczników w Niemczech już czwarty tydzień pozostają bez zmian. Stagnację odczuwają także inne kraje UE. Rynek oczekuje na impuls do wzrostu cen z Azji.

Liczba tuczników oferowanych w UE do uboju zmniejszyła się, co odpowiada ograniczonym potrzebom przetwórstwa – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Upały pogorszyły przyrosty zwierząt i wpłynęły na spadek wagi ubojowej. Jedynie kraje z południa kontynentu notują zwiększony popyt na mięso wieprzowe z powodu dużej liczby odwiedzających turystów.

W Niemczech rynek jest zrównoważony od kilku tygodni.

– Optymizm producentów świń na szybkie dalsze wzrosty cen zawodzi. Nie widać na razie oznak nadchodzących zmian. Zapasy wieprzowiny w chłodniach są ciągle duże, a zazwyczaj popyt w Niemczech na wieprzowinę spada na początku wakacji. W notowaniach VEZG w dniu 3/07/2019 cena wyniosła 1,83 euro/kg, po raz czwarty z rzędu – informuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCH.

Do dalszego wzrostu ceny niezbędny jest nowy impuls z Azji. Eksperci szacują, że rezerwy mięsa wieprzowego w Chinach będą na wyczerpaniu już na jesieni 2019 r. Jest wysoce prawdopodobne, że władze chińskie, w obawie przed rosnącymi cenami, podejmą decyzje o masowym imporcie mięsa wieprzowego.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here