Produkcja pasz dla drobiu wzrośnie, dla świń spadnie

Utrzymują się wzrostowe tendencje w produkcji pasz dla zwierząt – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Mniejsze zapotrzebowanie na zboża paszowe w UE, ale wzrost produkcji pasz przemysłowych

W sezonie 2017/18 produkcja pełnoporcjowych pasz przemysłowych w UE wzrosła o 1,4 proc., w tym w Polsce o ponad 3 proc. w relacji rocznej.

– Przewiduje się, że w bieżącym sezonie 2018/19 unijna produkcja zwiększy się o kolejny 1 proc., mniejsze będzie natomiast wykorzystanie zbóż na pasze – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Produkcja pasz rośnie od dłuższego czasu. W ubiegłym sezonie wyniosła 151,4 mln t, a więc o ponad 2,0 mln t więcej niż sezon wcześniej.

– Podobnie jak w poprzednich latach, wzrost ten napędzany był przez rozwijający się sektor drobiarski – wyjaśniają eksperci.

Więcej pasz dla drobiu, mniej dla świń

Eksperci Tallage przewidują, że w bieżącym sezonie 2018/19 produkcja pasz dla trzody, ze względu na kłopoty związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń, może zwiększyć się o zaledwie 0,4 proc. do 51,7 mln t.

– Naszym zdaniem niewykluczone jest, że będzie ona nawet niższa w relacji rocznej – przewidują analitycy.

Produkcja pasz dla drobiu wzrośnie o 1,2 proc. do 56,8 mln t, zaś pasz dla bydła o 1,6 proc. do 44,5 mln t.

Największy wzrost produkcji eksperci przewidują dla Polski (+2 proc., +0,2 mln t do 10,3 mln t), a także Hiszpanii (+2 proc., +0,5 mln t do 21,8 mln t) oraz Wielkiej Brytanii (+1 proc., +0,2 mln t do 14,9 mln t). Z kolei w przypadku Włoch oraz Holandii spodziewany jest spadek produkcji.

Wykorzystanie zbóż na cele paszowe

Całkowite zużycie zbóż na pasze, zarówno przemysłowe jak i gospodarcze, ma według ‘’Strategie grains’’ w sezonie 2018/19 w całej UE-28 wynieść 163,0 mln t, czyli o 10,5 mln t mniej niż w sezonie poprzednim.

Z tej wielkości zaledwie 48,2 mln t ma przypaść na pszenicę, czyli o 8,3 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. Mniejsze ma być także zużycie jęczmienia, wynoszące 36,4 mln t wobec 37,9 mln t w sezonie 2017/18. Wzrośnie z kolei wykorzystanie kukurydzy – o 2,8 mln t do 58,3 mln t.

W bieżącym sezonie drastycznie ma się obniżyć przede wszystkim spasanie zbożami w gospodarstwach.

– Niskie zbiory oraz wysokie ceny będą zachęcały rolników do sprzedaży ziarna, wyraźnie uszczuplając jego zapasy – przewidują bankowi eksperci.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Pribas

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mniej pieniędzy na promocję unijnych produktów rolnych

Promocja produktów rolno-spożywczych z UE to nie koszt, lecz inwestycja – podkreślają przedstawiciele europejskiego sektora rolnego. Tymczasem najnowsze informacje z Komisji Europejskiej wskazują, że...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics