Produkcja pasz dla drobiu wzrośnie, dla świń spadnie

Utrzymują się wzrostowe tendencje w produkcji pasz dla zwierząt – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Mniejsze zapotrzebowanie na zboża paszowe w UE, ale wzrost produkcji pasz przemysłowych

W sezonie 2017/18 produkcja pełnoporcjowych pasz przemysłowych w UE wzrosła o 1,4 proc., w tym w Polsce o ponad 3 proc. w relacji rocznej.

– Przewiduje się, że w bieżącym sezonie 2018/19 unijna produkcja zwiększy się o kolejny 1 proc., mniejsze będzie natomiast wykorzystanie zbóż na pasze – informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Produkcja pasz rośnie od dłuższego czasu. W ubiegłym sezonie wyniosła 151,4 mln t, a więc o ponad 2,0 mln t więcej niż sezon wcześniej.

– Podobnie jak w poprzednich latach, wzrost ten napędzany był przez rozwijający się sektor drobiarski – wyjaśniają eksperci.

Więcej pasz dla drobiu, mniej dla świń

Eksperci Tallage przewidują, że w bieżącym sezonie 2018/19 produkcja pasz dla trzody, ze względu na kłopoty związane z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń, może zwiększyć się o zaledwie 0,4 proc. do 51,7 mln t.

– Naszym zdaniem niewykluczone jest, że będzie ona nawet niższa w relacji rocznej – przewidują analitycy.

Produkcja pasz dla drobiu wzrośnie o 1,2 proc. do 56,8 mln t, zaś pasz dla bydła o 1,6 proc. do 44,5 mln t.

Największy wzrost produkcji eksperci przewidują dla Polski (+2 proc., +0,2 mln t do 10,3 mln t), a także Hiszpanii (+2 proc., +0,5 mln t do 21,8 mln t) oraz Wielkiej Brytanii (+1 proc., +0,2 mln t do 14,9 mln t). Z kolei w przypadku Włoch oraz Holandii spodziewany jest spadek produkcji.

Wykorzystanie zbóż na cele paszowe

Całkowite zużycie zbóż na pasze, zarówno przemysłowe jak i gospodarcze, ma według ‘’Strategie grains’’ w sezonie 2018/19 w całej UE-28 wynieść 163,0 mln t, czyli o 10,5 mln t mniej niż w sezonie poprzednim.

Z tej wielkości zaledwie 48,2 mln t ma przypaść na pszenicę, czyli o 8,3 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. Mniejsze ma być także zużycie jęczmienia, wynoszące 36,4 mln t wobec 37,9 mln t w sezonie 2017/18. Wzrośnie z kolei wykorzystanie kukurydzy – o 2,8 mln t do 58,3 mln t.

W bieżącym sezonie drastycznie ma się obniżyć przede wszystkim spasanie zbożami w gospodarstwach.

– Niskie zbiory oraz wysokie ceny będą zachęcały rolników do sprzedaży ziarna, wyraźnie uszczuplając jego zapasy – przewidują bankowi eksperci.

Redakcja AgroNews, na podst. BGŻ BNP Pribas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here