Pierwszy od 10 lat przypadek choroby szalonych krów!

Szkocki rząd potwierdził wykrycie pierwszego od dziesięciu lat przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), potocznie znanej jako choroba szalonych krów. BSE wykryto u martwej krowy z farmy w hrabstwie Aberdeenshire.

Jak zaznaczono, to „odizolowany przypadek”, a choroba została wykryta, zanim mięso trafiło do łańcucha dostaw. Farma została zamknięta do czasu zakończenia szczegółowych badań weterynaryjnych.

– Choć jest zbyt wcześnie na ustalenie, skąd  wzięła się choroba, to jej wykrycie potwierdza, że nasz system nadzoru działa skutecznie – powiedziała szkocka lekarz weterynarii Sheila Voas.

Niskie zagrożenie

Rutynowe testy wykazały, że zwierzę, które zmarło 2 października, zostało zarażone, a jego cztery cielęta będą musiały zostać poddane kwarantannie jako środek ostrożności. Jeden z ekspertów uważa, że ​​infekcja została złapana z pokarmu zwierzęcia, co sugeruje, że inne krowy na farmie prawdopodobnie również mogły zostać zarażone. Gospodarstwo jest zablokowane, a urzędnicy badają źródło choroby.

W szczytowym okresie choroby na początku lat 90. XX wieku rocznie chorych było ponad 30 000 krów, ale do tej pory w Wielkiej Brytanii od roku 2012 było tylko pięć podobnych przypadków.

Zakażenie BSE pojawiło się po raz pierwszy w połowie lat osiemdziesiątych w wyniku karmienia krów naturalną trawą, ale może też być spowodowane przypadkową mutacją genetyczną.  W oświadczeniu rządu szkockiego stwierdzono, że wszystkie zwierzęta w wieku powyżej czterech lat, które giną w gospodarstwie, są rutynowo testowane pod kątem zagrożenia BSE.

Food Standards Scotland potwierdziło, że nie ma ryzyka dla zdrowia ludzi. Chociaż choroba nie jest przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę, krowy, które miały kontakt – w tym również cielęta – wraz z zarażonym zwierzęciem zostaną zabite.

Służby działają

Jeden z ekspertów ostrzega, że ważne jest, aby sprawdzić, czy choroba jest izolowana lub czy mogła zostać złapana gdzieś w gospodarstwie, potencjalnie zakażając inne zwierzęta. Profesor Matthew Baylis, przewodniczący katedry epidemiologii weterynaryjnej na Uniwersytecie w Liverpoolu, powiedział: „Jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy ta sprawa jest znacząca”.

„Przypadek opisany jako klasyczny BSE, podobnie jak większość przypadków, które widzieliśmy w Wielkiej Brytanii. Ta forma BSE jest nabywana przez bydło pochodzące z żywności skażonej BSE. Na tym etapie musimy wiedzieć, czy było to bardzo stare zwierzę, zarażone dawno temu i czy nadal istnieje aktywne źródło infekcji w gospodarstwie. Czynnik wywołujący BSE i związane z nią choroby mogą pozostawać zakaźne w środowisku przez bardzo długi czas, nawet dziesięciolecia. Ryzyko dla społeczeństwa związane z jednym przypadkiem BSE jest niskie” – powiedział profesor Baylis.

Szkocki Sekretarz ds. Gospodarki Wiejskiej, Fergus Ewing, dodał: „Uruchomiłem specjalny plan rządu szkockiego, aby chronić nasz cenny przemysł rolny, w tym ustanowienie zapobiegawczego zakazu przemieszczania zwierząt w gospodarstwie. Zapewniam, że szkocki rząd i jego partnerzy są gotowi odpowiedzieć na wszelkie kolejne potwierdzone przypadki choroby w Szkocji”.

Nie ma sugestii, że choroba weszła w ludzki łańcuch pokarmowy, twierdzi Edynburg. Szkocka Agencja ds. Standardów Żywności twierdzi, że bezpieczeństwo kupujących jest priorytetem, a wszelkie produkty uważane za niebezpieczne zostaną usunięte z łańcucha dostaw.

Ian McWatt, dyrektor ds. Operacji w Food Standards Scotland, powiedział: „Istnieją ścisłe kontrole mające na celu ochronę konsumentów przed ryzykiem wystąpienia BSE, w tym kontrolę pasz dla zwierząt oraz usuwanie części bydła najbardziej narażonego na zakażenie BSE”.

„Konsumenci mogą być pewni, że te ważne środki ochronne pozostaną utrzymane, a urzędowi weterynarze i inspektorzy ds. higieny mięsa w Food Standards Scotland, pracujący we wszystkich ubojniach w Szkocji, nadal będą dbać o to, aby w odniesieniu do kontroli BSE bezpieczeństwo konsumentów pozostało priorytetem. W tym momencie będziemy nadal ściśle współpracować z rządem szkockim, innymi agencjami i przemysłem” – dodał przedstawiciel Food Standards Scotland.

Incydent ten oznacza, że ​​Szkocja zostanie pozbawiona statusu „pomijalnego” ryzyka choroby szalonych krów, który został przyznany przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt w maju ubiegłego roku.

Kacper Ochman | EurActiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,368ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE