Produkcja rzepaku w UE spadnie przez zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami

Zgodnie z prognozami spadnie produkcja rzepaku w UE w 2015 r. ze względu na zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami – poinformowała Copa-Cogeca.

\"rolnictwo,

Grupa robocza „Rośliny oleiste i rośliny białkowe” Copa-Cogeca spodziewa się znacznego spadku produkcji rzepaku w UE w 2015 r., gdyż widać już pierwsze skutki zakazu zaprawiania nasion neonikotynoidami.

Nowo wybrany przewodniczący grupy roboczej, Arnaud Rousseau z Francji powiedział: „Sytuacja jest problematyczna i spodziewamy się, że tylko się pogorszy, doprowadzając do utraty miejsc pracy, zwłaszcza na obszarach wiejskich. W Finlandii, obszary upraw rzepaku znacznie się zmniejszyły. Niektórzy rolnicy byli zmuszeni do zaprzestania produkcji, a zakłady tłoczenia zostały zamknięte. Sytuacja jest również szczególnie niekorzystna w Niemczech, które są jednym z głównych producentów roślin oleistych, gdzie produkcja rzepaku w 2015 r. ma spaść o 1 mln t w stosunku do roku 2014. W Hiszpanii, kolejnym kraju o wysokiej produkcji, spodziewa się spadku produkcji roślin oleistych i białkowych. Powierzchnia upraw jedynie słonecznika ma się zmniejszyć, nadal jednak czekamy na potwierdzenie danych liczbowych. Równocześnie, w UK, NFU zleciła badania, z których wynika, że dochody rolników spadną o 36% z powodu zakazu stosowania niektórych pestycydów. We Włoszech i w moim kraju sytuacja dotknęła również producentów kukurydzy”.

Czytaj takze:
Szykują się rekordowe zbiory upraw na biopaliwa!
Wygryzienia na liściach. Pchełki rzepakowe rozpoczęły żer

Dodał: „Problem stanowi brak alternatywnych narzędzi ochrony upraw jarych. Uprawy uległy atakowi pchełki rzepakowej. Coraz większa liczba rolników rezygnuje z produkcji roślin oleistych, gdyż jest ona zbyt ryzykowna, jeśli to dwuletnie zawieszenie stosowania neonikotynoidów zacznie obowiązywać na stałe. Kwestia ta będzie moim głównym priorytetem podczas mojej dwuletniej kadencji na stanowisku przewodniczącego grupy roboczej „Rośliny oleiste i rośliny białkowe” Copa-Cogeca”.

Rousseau jest producentem roślin oleistych we Francji oraz wiceprzewodniczącym Francuskiej Federacji Producentów Roślin Oleistych i Białkowych (FOP).

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here