Progi wydajności dla ferm drobiu i trzody bez zmian!

W dn. 17 maja br. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przeglądów przeprowadzonych na mocy art. 30 ust. 9 o art. 73 dyrektywy 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych, które dotyczyły emisji z intensywnego chowu zwierząt gospodarskich i obiektów energetycznego spalania – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"Progi

 

W ramach tych przeglądów zidentyfikowano możliwe korzyści dla środowiska, które można uzyskać w wyniku zmiany obowiązującego prawa UE lub opracowania nowych instrumentów służących przeciwdziałaniu emisjom spowodowanym prowadzeniem działalności rolniczej i związanej ze spalaniem.

Komisja nie zamierza obecnie proponować zmian w zakresie progów wydajności dla intensywnego chowu drobiu i trzody chlewnej, ani włączać do zakresu stosowania dyrektywy gospodarstw zajmujących się chowem bydła. Komisja uznała bowiem, że wprowadzone zmiany przyniosłyby ograniczone korzyści dla środowiska i jednocześnie spowodowały wysokie koszty dla znacznej liczby gospodarstw związane z administracją i przestrzeganiem przepisów.

Czytaj też:

Dlaczego chów świń już się nie opłaca

Sytuacja zdrowotna świń w Polsce

Dyrektywa 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych dotyczy następujących rodzajów chowu zwierząt gospodarskich: – intensywnego chowu drobiu w gospodarstwach o wielkości ponad 40 tys. stanowisk; – intensywnego chowu trzody chlewnej w gospodarstwach o wielkości ponad 2 tys. stanowisk dla tuczników; – intensywnego chowu trzody chlewnej w gospodarstwach o wielkości ponad 750 stanowisk dla macior.

Wcześniej Komisja proponowała zróżnicowanie progów wydajności dla chowu różnych gatunków drobiu oraz objęcia zakresem stosowania dyrektywy gospodarstw mieszanych, zajmujących się chowem różnych rodzajów zwierząt.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here