Program badań polowych Bayer CropScience

Bayer CropScience zorganizował 22 czerwca 2010 spotkanie z prasą rolniczą w firmowej jednostce badawczej w Sławkowie koło Torunia. Na ok. 5 ha pól udostępnionych przez Prywatne Gospodarstwo Rolne, Panów Andrzeja i Romualda Wiśniewskich, prowadzone są doświadczenia rejestracyjne z nowymi produktami Bayer CropScience oraz badane są technologie ochrony roślin oparte na już zarejestrowanych w Polsce środkach ochrony roślin (ok. 2000 poletek doświadczalnych).

Doświadczenia z fungicydami w pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym i jarym skoncentrowane są na badaniach i nad łamliwością podstawy źdźbła zwalczanej w terminie typowym T1 i opóźnionym T1/T2 – ocenie poddawana jest skuteczność pierwszego zabiegu oraz długość jego działania. Badana jest także skuteczność działania fungicydów w zwalczaniu chorób liści i fuzariozy kłosów, przy zastosowaniu sztucznej inokulacji zarodnikami Fusarium spp. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju chorób, poletka doświadczalne są nawadniane w czasie bezdeszczowej pogody.

W zbożach ozimych wyróżniają się aktualnie zalecane systemy ochrony UNIVO® i FUSARO® oraz nowy fungicyd Soligor® 425 EC.

Soligor 425 EC jest nowym fungicydem do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż. Ma szerokie spektrum działania oraz stabilność działania zapobiegawczego i interwencyjnego. Fungicyd może być stosowany w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, jednak ze względu na wysoką skuteczność w niskich temperaturach, jest on szczególnie polecany na pierwszy zabieg. Soligor oparty jest na trzech substancjach aktywnych: protiokonazolu, spiroksaminie i tebukonazolu.

Dawka preparatu Soligor wynosi w jęczmieniu i życie 0,6-0,8 l/ha a w pszenicy i pszenżycie 0,8-1,0 l/ha. Fungicyd dostępny będzie w sprzedaży od 2011 roku.

Powierzchnie doświadczalne z jęczmieniem ozimym odchwaszczone zostały jesienią herbicydem Komplet® 560 SC. Herbicyd ten jest niezawodny przy zwalczaniu miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych.

W badaniach nad zwalczaniem chwastów w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym, dominuje następca technologii Huzar PAK® – nowy herbicyd Huzar Activ®* 387 OD, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2011 roku. Huzar Activ sformułowany jest w innowacyjnej technologii ODesi.  Płynna, gotowa do użycia formulacja OD, ułatwiająca dawkowanie i stosowanie produktu, zawiera jodosulfuron i 2,4-D. Herbicyd ten przeznaczony jest do stosowania w zbożach ozimych w dawce 1,0 l/ha. Jego nowa formulacja pozwala na doskonałe zwalczanie miotły zbożowej oraz większości chwastów dwuliściennych włącznie z chabrem bławatkiem. Warto podkreślić wyjątkowo szybki efekt działania herbicydu Huzar Activ.

W ochronie buraków cukrowych realizowany jest program doświadczeń rejestracyjnych z insektycydem Proteus® 110 OD, których celem jest poszerzenie zakresu zwalczanych szkodników. Do etykiety preparatu, obok już zarejestrowanego zwalczania mszyc, będzie także wpisane zwalczanie pchełki burakowej i śmietki ćwiklanej.

W uprawie buraków cukrowych w trakcie procesu rejestracji jest nowy herbicyd do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych – Betanal®* maxxPro 210 OD. Jest to produkt wyróżniający się nowatorskim rozwiązaniem formulacyjnym. W ramach technologii formulacyjnej Beta®, zastosowany został aktywator, dzięki któremu, zdecydowanie poprawiona została skuteczność chwastobójcza tego preparatu w porównaniu z rozwiązaniami obecnie dostępnymi na rynku.

Na położonej w pobliżu doświadczeń ścisłych, plantacji produkcyjnej ziemniaków, wdrażana jest technologia ochrony oparta na zaprawie insektycydowo-fungicydowej Prestige® Forte 370 FS, herbicydzie przedwschodowym Plateen® 41,9 WG i kompleksowej ochronie ziemniaków przed alternariozą i zarazą ziemniaka, z zastosowaniem fungicydów nowej generacji: Infinito® 687,5 SC i Pyton Consento® 450 SC. Ich wszechstronność polega na działaniu zapobiegawczym, leczniczym i wyniszczającym oraz ochronie nowych  przyrostów i łodyg.

W centrum badawczym Bayer CropScience prowadzony jest szeroki program doświadczeń z zaprawami nasiennymi. W burakach cukrowych intensywnie badany jest  Montur® Forte 230 FS – zaprawa dwuskładnikowa zawierającą imidachlopryd i beta-cyflutrynę.  Zaprawa o szerokim zakresie zwalczanych szkodników, jest bardzo bezpieczna dla wschodzących buraków i poprawia odporność młodych roślin na stres. Rośliny zaprawione Monturem Forte 230 FS lepiej znoszą wiosenne chłody i suszę.

Na poletkach doświadczalnych testowane są również zaprawy insektycydowe zawierające chlotianidynę i betacyflutrynę oraz chlotianidynę, imidachlopryd i beta-cyflutrynę. Pozwoli to w przyszłości wybrać produkty najlepiej sprawdzające się w polskich warunkach klimatycznych.

W zbożach badane są wieloskładnikowe zaprawy oparte m.in. na nowych substancjach czynnych, które w najbliższych latach odmłodzą ofertę zapraw zbożowych firmy Bayer CropScience.

W doświadczeniach z zaprawami do ochrony kukurydzy dominuje Faibel®* 510 FS, zawierający 170 g imidachloprydu i 340 g metiokarbu w 1 l produktu. Zaprawa ta, stosowana w dawce 150 ml/jednostkę siewną kukurydzy, działa odstraszająco na ptaki, jednak lepiej niż jej poprzednik Mesurol®, zwalcza szkodniki. Faibel będzie dostępny od 2011 roku tylko do przemysłowego zaprawiania nasion kukurydzy.

Nasiona rzepaku chronione są Modesto®* 480 FS – nową zaprawą do przemysłowego zaprawiania nasion kwalifikowanych rzepaku. Produkt ten zawiera dwie uzupełniające się substancje czynne – chlotianidynę (nowość!) i beta-cyflutrynę. Dzięki ich wysokiej zawartości, szczególnie chlotianidyny (5 g/1kg nasion), Modesto 480 FS wyznacza zupełnie nowe, wyższe standardy w jesiennej ochronie rzepaku przed szkodnikami. Oprócz wysokiej skuteczności i długości działania, preparat ten zapewnia pełne bezpieczeństwo wschodzącemu rzepakowi. Nasiona zaprawione Modesto 480 FS można zamawiać u dystrybutorów nasion rzepaku.

W doświadczeniach z preparatami do ochrony rzepaku badane są najnowsze preparaty tworzące jednolitą technologię.
Traper® 250 EC – fungicyd do stosowania w okresie kwitnienia, będący na rynku od 2009. Insektycyd Proteus® 110 OD polecany jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących w wielu uprawach, w rzepaku do zwalczania wszystkich najpopularniejszych szkodników: słodyszka rzepakowego, chowaczy łodygowych oraz szkodników łuszczynowych. Od 2009 roku oferowany jest także Tilmor® 240 EC – fungicyd do stosowania jesienią i wczesną wiosną. Jest on rozwinieciem technologii zapoczątkowanej przez Horizon® 250 EW.

W ochronie kukurydzy przed chwastami badany jest produkt Adengo®* 315 SC, do stosowania przedwschodowego i wcześnie powschodowego. Wykazuje on skuteczne działanie na ponad 85 chwastów jedno i dwuliściennych.

®   – zarejestrowany znak towarowy firmy Bayer
® * – produkt w końcowej fazie rejestracji

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak właściwie nawozić trwałe użytki zielone? Terminy i porady dla rolników

Nawożenie trwałych użytków zielonych (TUZ) jest kluczowym elementem ich efektywnego zarządzania. Właściwy dobór terminów stosowania nawozów wpływa na plonowanie, jakość paszy oraz kondycję ekosystemu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics