Program badań polowych Bayer CropScience

Bayer CropScience zorganizował 22 czerwca 2010 spotkanie z prasą rolniczą w firmowej jednostce badawczej w Sławkowie koło Torunia. Na ok. 5 ha pól udostępnionych przez Prywatne Gospodarstwo Rolne, Panów Andrzeja i Romualda Wiśniewskich, prowadzone są doświadczenia rejestracyjne z nowymi produktami Bayer CropScience oraz badane są technologie ochrony roślin oparte na już zarejestrowanych w Polsce środkach ochrony roślin (ok. 2000 poletek doświadczalnych).

Doświadczenia z fungicydami w pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym i jarym skoncentrowane są na badaniach i nad łamliwością podstawy źdźbła zwalczanej w terminie typowym T1 i opóźnionym T1/T2 – ocenie poddawana jest skuteczność pierwszego zabiegu oraz długość jego działania. Badana jest także skuteczność działania fungicydów w zwalczaniu chorób liści i fuzariozy kłosów, przy zastosowaniu sztucznej inokulacji zarodnikami Fusarium spp. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju chorób, poletka doświadczalne są nawadniane w czasie bezdeszczowej pogody.

W zbożach ozimych wyróżniają się aktualnie zalecane systemy ochrony UNIVO® i FUSARO® oraz nowy fungicyd Soligor® 425 EC.

Soligor 425 EC jest nowym fungicydem do stosowania we wszystkich gatunkach zbóż. Ma szerokie spektrum działania oraz stabilność działania zapobiegawczego i interwencyjnego. Fungicyd może być stosowany w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, jednak ze względu na wysoką skuteczność w niskich temperaturach, jest on szczególnie polecany na pierwszy zabieg. Soligor oparty jest na trzech substancjach aktywnych: protiokonazolu, spiroksaminie i tebukonazolu.

Dawka preparatu Soligor wynosi w jęczmieniu i życie 0,6-0,8 l/ha a w pszenicy i pszenżycie 0,8-1,0 l/ha. Fungicyd dostępny będzie w sprzedaży od 2011 roku.

Powierzchnie doświadczalne z jęczmieniem ozimym odchwaszczone zostały jesienią herbicydem Komplet® 560 SC. Herbicyd ten jest niezawodny przy zwalczaniu miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych.

W badaniach nad zwalczaniem chwastów w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym, dominuje następca technologii Huzar PAK® – nowy herbicyd Huzar Activ®* 387 OD, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2011 roku. Huzar Activ sformułowany jest w innowacyjnej technologii ODesi.  Płynna, gotowa do użycia formulacja OD, ułatwiająca dawkowanie i stosowanie produktu, zawiera jodosulfuron i 2,4-D. Herbicyd ten przeznaczony jest do stosowania w zbożach ozimych w dawce 1,0 l/ha. Jego nowa formulacja pozwala na doskonałe zwalczanie miotły zbożowej oraz większości chwastów dwuliściennych włącznie z chabrem bławatkiem. Warto podkreślić wyjątkowo szybki efekt działania herbicydu Huzar Activ.

W ochronie buraków cukrowych realizowany jest program doświadczeń rejestracyjnych z insektycydem Proteus® 110 OD, których celem jest poszerzenie zakresu zwalczanych szkodników. Do etykiety preparatu, obok już zarejestrowanego zwalczania mszyc, będzie także wpisane zwalczanie pchełki burakowej i śmietki ćwiklanej.

W uprawie buraków cukrowych w trakcie procesu rejestracji jest nowy herbicyd do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych – Betanal®* maxxPro 210 OD. Jest to produkt wyróżniający się nowatorskim rozwiązaniem formulacyjnym. W ramach technologii formulacyjnej Beta®, zastosowany został aktywator, dzięki któremu, zdecydowanie poprawiona została skuteczność chwastobójcza tego preparatu w porównaniu z rozwiązaniami obecnie dostępnymi na rynku.

Na położonej w pobliżu doświadczeń ścisłych, plantacji produkcyjnej ziemniaków, wdrażana jest technologia ochrony oparta na zaprawie insektycydowo-fungicydowej Prestige® Forte 370 FS, herbicydzie przedwschodowym Plateen® 41,9 WG i kompleksowej ochronie ziemniaków przed alternariozą i zarazą ziemniaka, z zastosowaniem fungicydów nowej generacji: Infinito® 687,5 SC i Pyton Consento® 450 SC. Ich wszechstronność polega na działaniu zapobiegawczym, leczniczym i wyniszczającym oraz ochronie nowych  przyrostów i łodyg.

W centrum badawczym Bayer CropScience prowadzony jest szeroki program doświadczeń z zaprawami nasiennymi. W burakach cukrowych intensywnie badany jest  Montur® Forte 230 FS – zaprawa dwuskładnikowa zawierającą imidachlopryd i beta-cyflutrynę.  Zaprawa o szerokim zakresie zwalczanych szkodników, jest bardzo bezpieczna dla wschodzących buraków i poprawia odporność młodych roślin na stres. Rośliny zaprawione Monturem Forte 230 FS lepiej znoszą wiosenne chłody i suszę.

Na poletkach doświadczalnych testowane są również zaprawy insektycydowe zawierające chlotianidynę i betacyflutrynę oraz chlotianidynę, imidachlopryd i beta-cyflutrynę. Pozwoli to w przyszłości wybrać produkty najlepiej sprawdzające się w polskich warunkach klimatycznych.

W zbożach badane są wieloskładnikowe zaprawy oparte m.in. na nowych substancjach czynnych, które w najbliższych latach odmłodzą ofertę zapraw zbożowych firmy Bayer CropScience.

W doświadczeniach z zaprawami do ochrony kukurydzy dominuje Faibel®* 510 FS, zawierający 170 g imidachloprydu i 340 g metiokarbu w 1 l produktu. Zaprawa ta, stosowana w dawce 150 ml/jednostkę siewną kukurydzy, działa odstraszająco na ptaki, jednak lepiej niż jej poprzednik Mesurol®, zwalcza szkodniki. Faibel będzie dostępny od 2011 roku tylko do przemysłowego zaprawiania nasion kukurydzy.

Nasiona rzepaku chronione są Modesto®* 480 FS – nową zaprawą do przemysłowego zaprawiania nasion kwalifikowanych rzepaku. Produkt ten zawiera dwie uzupełniające się substancje czynne – chlotianidynę (nowość!) i beta-cyflutrynę. Dzięki ich wysokiej zawartości, szczególnie chlotianidyny (5 g/1kg nasion), Modesto 480 FS wyznacza zupełnie nowe, wyższe standardy w jesiennej ochronie rzepaku przed szkodnikami. Oprócz wysokiej skuteczności i długości działania, preparat ten zapewnia pełne bezpieczeństwo wschodzącemu rzepakowi. Nasiona zaprawione Modesto 480 FS można zamawiać u dystrybutorów nasion rzepaku.

W doświadczeniach z preparatami do ochrony rzepaku badane są najnowsze preparaty tworzące jednolitą technologię.
Traper® 250 EC – fungicyd do stosowania w okresie kwitnienia, będący na rynku od 2009. Insektycyd Proteus® 110 OD polecany jest do zwalczania szkodników ssących i gryzących w wielu uprawach, w rzepaku do zwalczania wszystkich najpopularniejszych szkodników: słodyszka rzepakowego, chowaczy łodygowych oraz szkodników łuszczynowych. Od 2009 roku oferowany jest także Tilmor® 240 EC – fungicyd do stosowania jesienią i wczesną wiosną. Jest on rozwinieciem technologii zapoczątkowanej przez Horizon® 250 EW.

W ochronie kukurydzy przed chwastami badany jest produkt Adengo®* 315 SC, do stosowania przedwschodowego i wcześnie powschodowego. Wykazuje on skuteczne działanie na ponad 85 chwastów jedno i dwuliściennych.

®   – zarejestrowany znak towarowy firmy Bayer
® * – produkt w końcowej fazie rejestracji

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,662ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE