Przegląd Zielonego Ładu i uszczelnienie granicy. Co jeszcze Siekierski obiecuje rolnikom?

– Problemów rolnictwa nie rozwiąże tylko Ministerstwo Rolnictwa, dlatego muszą być powołane międzyresortowe zespoły – zapowiedział w Rzeszowie minister Czesław Siekierski.

Siekierski: Problemów rolników nie rozwiąże tylko Ministerstwo Rolnictwa

Rozmowy z rolnikami

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie minister  Czesław Siekierski wraz z wojewodą podkarpacką Teresą Kubas-Hul spotkali się z przedstawicielami rolników z województw: lubelskiego i podkarpackiego.

Dyskusja dotyczyła m.in. uszczelnienia polsko-ukraińskiej granicy. Rozmawiano między innymi o przyszłości, w tym o tym na jakich warunkach będzie mogło przystąpić do Unii Europejskiej rolnictwo ukraińskie, aby nie naruszyło stabilności rolnictwa polskiego i innych unijnych krajów.

Zapowiedzi ministra: uszczelnienie granicy, zmiany w dzierżawie

Szef resortu rolnictwa przyznał, że nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy najbardziej dotknął rolników właśnie z tych dwóch województw, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą. Przypomniał jednocześnie, że wiele propozycji rolników zostało już uwzględnionych, w tym dopłaty do sprzedanych zbóż.

– Wspólnie z rolnikami zrobimy przegląd Zielonego Ładu – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Mają zostać przygotowane systemowe rozwiązania w różnych segmentach rolnictwa.

Będzie to zrealizowane na szczeblu centralnym z udziałem różnych grup rolników i dlatego zostaną powołane międzyresortowe zespoły – informował minister Siekierski.

Kolejną zapowiedzią ministra jest przygotowanie ustawy, która dotyczyłaby problemu dzierżaw. Rozwiązania mają określić prawa obu stron – osoby wydzierżawiającej oraz osoby uprawiającej ziemię.

Opłacalność produkcji rolnej

Rozmowy w Rzeszowie dotyczyły również opłacalności produkcji rolnej.

Opłacalność jest dziś bardzo słaba – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że rolnicy produkując żywność prowadzą firmę.

– Rolnik musi patrzeć na ceny, koszty produkcji i to jest patrzenie gospodarcze, dlatego ta dzisiejsza rozmowa była bardzo odpowiedzialna – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił też uwagę, że były to rozmowy prowadzone na dużym stopniu odpowiedzialności obywatelskiej.

Spotkanie w maju

Wojewoda podkarpacka zapowiedziała, że w maju będzie miało miejsce spotkanie ze wszystkimi służbami pracującymi na granicy polsko-ukraińskiej.

– Wszyscy chcemy, aby nasza granica była szczelna oraz aby uszczelniony był też tranzyt – powiedziała wojewoda Teresą Kubas-Hul.

Źródło i fot.: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics