Przejęto 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W wielkiej akcji Europolu pomógł PSOR

360 ton zatrzymanych nielegalnych środków ochrony roślin – to wynik międzynarodowej operacji „Silver Axe III” przeprowadzonej przez Europol oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W operację zaangażowały się służby z 27 państw europejskich, w tym Polska. W ciągu 20 dni trwania akcji przeprowadziły kontrole portów morskich, lotnisk i granic lądowych, a także na rynkach wewnętrznych.

rolnictwo, portal rolny, podrobione środki ochrony roślin, nielegalne środki ochrony roślin, środki ochrony roślin, Silver Axe, PSOR, Komisja Europejska

Rośnie rynek podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin

Według szacunków gospodarka Unii Europejskiej traci ponad 1,3 miliarda Euro rocznie w wyniku obrotu nielegalnymi pestycydami. Według najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), rynek podrabianych środków może stanowić nawet 14 proc. jego wartości.

 

Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego na świecie. Mogą trafić do obrotu tylko wtedy, gdy w ramach niezależnej oceny zostaną uznane za bezpieczne, a w konsekwencji zostaną zarejestrowane. Dodatkowo kontrolowany jest każdy etap obrotu: importu, eksportu, dystrybucji, sprzedaży hurtowej i detalicznej, a także ich stosowanie przez rolników.

Skuteczność wykrywania podrobionych pestycydów rośnie

Transgraniczny charakter obrotu nielegalnymi środkami ochrony roślin sprawia, że powodzenie działań uzależnione jest od wielu czynników. Bliska współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez europejskie i krajowe stowarzyszenia producentów, to jeden z elementów odpowiedzialnych za sukces tegorocznej akcji.

 Z roku na rok zwiększa się skuteczność organów w wykrywaniu i eliminowaniu z rynku nielegalnych środków ochrony roślin, co bardzo nas cieszy. Jest to efekt doskonałej współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Edukacja i szkolenia skierowane do ekspertów ze służb i organów krajowych to kluczowe aktywności PSOR. Jednocześnie wspólnie z KAS i PIORIN podnosimy świadomość rolników, aby ustrzec ich przed zakupem podróbek, ponieważ „lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Kompendium informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin stanowi strona internetowa: www.bezpiecznauprawa.org, prowadzona w ramach akcji edukacyjnej PSOR pod patronatem Krajowej Administracji Skarbowej.

Redakcja AgroNews, fot. Europol

Zostaw komentarz

Będą zmiany w emeryturach rolniczych. KRIR z apelem do ministra

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmiany w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS, aby składki płacone do ZUS były...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics