Przemysł drobiowy kwitnie

W kwietniu 2012 r., w zakładach przemysłu drobiarskiego zatrudniających powyżej 50 pracowników, wytworzono 137 tys. ton mięsa drobiowego, tj. o 7,4% więcej niż przed miesiącem i o 18,1% więcej niż przed rokiem –  informuje Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W pierwszych pięciu miesiącach br. przemysłowa produkcja mięsa drobiowego wzrosła o 18% w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku. Utrzymuje się duża dynamika eksportu mięsa drobiowego.

Wprawdzie w kwietniu 2012 r. wolumen sprzedaży zagranicznej był o 19% mniejszy niż przed miesiącem, ale nadal o ponad 8% przewyższał poziom ubiegłoroczny. W pierwszych czterech miesiącach br. eksport zwiększył się o 16,2% w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

\"\"

 

Przywóz mięsa drobiowego obniżył się w kwietniu w relacji do marca o 19%. Był jednak o 18,7% większy niż przed rokiem. W pierwszych czterech miesiącach br. zakupy zagraniczne zwiększyły się o 13,4% w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. W kwietniu nastąpiło pogorszenie dodatniego salda obrotów handlu zagranicznego tym mięsem w relacji rok do roku.

Eksport stanowił 25% wolumenu przemysłowej produkcji mięsa drobiowego, wobec 32,3% w marcu. Był to najprawdopodobniej skutek wysokich cen surowca rzeźnego oraz gromadzenia zapasów na pokrycie przewidywanego wyższego popytu w czerwcu, związanego z Euro 2012.

Od początku 2012 r. drożeją mieszanki paszowe dla drobiu. W maju ceny pasz przemysłowych dla kurcząt brojlerów wzrosły w relacji do poprzedniego miesiąca o 3,8% i były o 2% wyższe niż przed rokiem. Ceny pasz przemysłowych dla indyków wzrosły o 3,9% w porównaniu do kwietnia i o 2,5% przekraczały poziom z maja 2011 r.

W pierwszych pięciu miesiącach br. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, mieszanki przemysłowych pasz pełnoporcjowych dla kurcząt rzeźnych podrożały o 0,2%, a dla indyków – o 0,4%. Trzeba więc podkreślić, że ceny pasz przemysłowych dla drobiu ponownie osiągnęły wysoki poziom ubiegłoroczny, jednak przy wyższym niż wówczas poziomie cen skupu żywca.

W pierwszych pięciu miesiącach 2012 r. drożejącym lekko paszom towarzyszył wzrost cen skupu żywca drobiowego. Kurczęta skupowane były po cenach o 3,9% wyższych niż przed rokiem. Podobna była skala wzrostu cen skupu indyków. W czerwcu ceny skupu kurcząt wzrosły o 3,8% w relacji do maja, natomiast indyków o 1,5%. Opłacalność produkcji żywca drobiowego poprawiła się.

W czerwcu 2012 r. tuszki kurcząt sprzedawane były przez zakłady drobiarskie po cenie o 4,5% wyższej niż przed miesiącem i aż o 28% wyższej niż przed rokiem. Natomiast przeciętna cena zbytu mięsa indyczego wzrosła o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem i była o 4,1% wyższa niż w czerwcu 2011 r. W pierwszym półroczu br. w relacji do analogicznego okresu poprzedniego roku, ceny zbytu tuszek kurcząt wzrosły o 22%, a indyków o 10%.

Ceny skupu żywca drobiowego rosły wolniej niż ceny zbytu mięsa. Ich dynamika była zbliżona do dynamiki cen detalicznych. W maju 2012 r. średnie ceny sprzedaży mięsa kurcząt w Unii Europejskiej o 34% przewyższały polskie ceny wyrażone w euro. Wśród głównych producentów i eksporterów drobiu w Europie, Polska należała nadal do najtańszych. Różnica między cenami polskimi i unijnymi była jednak mniej korzystna w porównaniu do maja 2011 r.

Średnia cena unijna wzrosła w stosunku do maja 2011 r. o 0,5%, podczas gdy cena polska o 4%. W tym samym czasie ceny sprzedaży mięsa kurcząt w Niemczech zmniejszyły się o 0,6%, we Francji wzrosły o 0,6%, a w Holandii o 2,1%. Spadki cen tego mięsa notowane były m.in. w Czechach i na Węgrzech. Znacząca przewaga cenowa polskiej oferty handlowej na jednolitym rynku europejskim utrzymuje się i stanowi główny czynnik konkurencyjności w handlu mięsem drobiowym.

Źródło: Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement
Advertisement

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zatrudniasz sezonowego pomocnika? Sprawdź składki za lipiec

W szczycie prac polowych wielu rolników sięga po dodatkowe wsparcie – zatrudnia sezonowych pomocników przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu czy ziół. Zanim ruszą...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics