Przepustowość polskich portów w 2023 roku ma wynieść 12,6 mln ton zboża

W Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie grupy ds. przewozu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Głównym tematem spotkania było rozważenie możliwości poprawy sposobów eksportu zboża z Ukrainy.

Przepustowość polskich portów w 2023 roku ma wynieść 12,6 mln ton zboża

Według polskich władz przepustowość portów w 2023 roku wyniesie 12,6 mln ton zboża. Aby wykorzystać ten potencjał, analizowane są wszelkie sposoby zwiększenia możliwości przewozowych i przeładunkowych. Przypomnijmy, że na początku stycznia przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelowali do kierownictwa polskiego rządu i Ministerstwa Rolnictwa o podjęcie działań mających na celu „poprawę sytuacji związanej z nadmiernym importem zboża z Ukrainy do Polski”.

Zaproponowano wprowadzenie zakazu importu zboża i rzepaku oraz wprowadzenie kaucji dla importerów z Ukrainy. Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski odpowiedział na to: „Odnosząc się do postulatu wstrzymania importu zbóż i rzepaku z Ukrainy, informuję, że taki zakaz jest niemożliwy ze względu na obowiązujące umowy międzynarodowe z Unią Europejską i Ukrainą, jak również między Ukrainą a UE oraz zasady Światowej Organizacji Handlu.

Spadki na giełdzie. Unijna kukurydza i pszenica tańsze niż przed wojną na Ukrainie

W obecnej sytuacji jednym z najważniejszych obszarów działalności jest intensyfikacja eksportu produktów rolnych poza granice Polski, zarówno do krajów UE charakteryzujących się deficytem, ​​jak i do krajów trzecich zależnych od importu.

Andrzej Bąk
Źródło: gospodarkamorksa.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Hodowcy świń pod kreską: Duże przeceny na rynku wieprzowiny

Polscy producenci tuczników nie mają powodów do radości. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni doszło do dużej przeceny żywca wieprzowego. Cena krajowych tuczników w kasie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj

Social Media

13,341FaniLubię
7,108ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics