Przygotuj rośliny do zimy!

Polska „złota jesień” kojarzy się nam ze złoto-czerwonymi liśćmi opadającymi z drzew, to również pora zbioru letnich i wczesnojesiennych plonów. W tym czasie dla roślin kończy się okres wegetacyjny i przygotowują się one do zimy. Każdy ogrodnik powinien w tym czasie odpowiednio wspomóc swoje rośliny, dostarczając im potrzebnych składników.

 

\"\"

 

Rośliny, szczególnie te pochodzące oryginalnie z cieplejszych regionów, aby przetrwać zimę w naszym klimacie, musiały wykształcić specjalne zdolności aklimatyzacyjne. Jedną z najważniejszych z nich jest mrozoodporność. Polega ona na zrzucaniu liści lub pędów (części wrażliwych na przemarzanie), wykształcaniu grubej warstwy kory czy drętwieniu pędów.Rośliny również „nauczyły się” korzystania z okrywy śnieżnej jako izolacji od niskich temperatur.

Innym zjawiskiem związanym z przetrwaniem zimy jest okres tzw. suszy fizjologicznej, podczas którego, ze względu na niskie temperatury, rośliny nie pobierają wody z podłoża. Stąd też wilgotna jesień oraz długo zalegający śnieg wpływają niekorzystnie na ich przezimowanie – pędy i podstawy roślin są wówczas silniej atakowane przez choroby.

Nawozy jesienne są inne:

Aby przetrwać w takich warunkach, rośliny potrzebują zasilenia odpowiednimi składnikami odżywczymi. Można je dostarczyć stosując nawozy jesienne, które znacznie różnią się od wiosenno –letnich odpowiedników. Jesienią stosujemy produkty ze zwiększoną ilością fosforu i potasu – pierwiastki te przyczyniają się do lepszego przezimowania roślin. Unikamy natomiast nawożenia azotem, by niepotrzebnie nie pobudzać roślin do nadmiernego wzrostu.  Poza tym znaczna część azotu podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby.

„Chcąc właściwie przygotować rośliny do trudnych, zimowych warunków musimy dostarczyć im właściwą ilość niezbędnych składników pokarmowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Już pod koniec lata warto zasilać je więc nawozami jesiennymi. Ponadto należy stosować produkty dopasowane do potrzeb danego gatunku. W gamie nawozów marki Florovit obok nawozu uniwersalnego na jesień oferujemy również środki do iglaków, roślin zimozielonych, do trawników oraz jesienno-zimowy nawóz do kwiatów domowych. Wszystkie mają optymalnie dobrane ilości składników NPK (czyli azotu, fosforu i potasu) oraz zawierają zestaw mikroelementów: siarki, żelaza, magnezu, boru, miedzi, manganu, cynku oraz molibdenu. Stosowanie ich pozwala roślinom nie tylko przetrwać zimę, ale również gwarantuje ich lepszy rozwój w kolejnym sezonie. ” – mówi Justyna Nimińska, Brand Manager, GRUPA INCO S.A.

Czytaj także:

Na tropie rysia!

Niskie ceny zbóż w skupach. Rolnicy narzekają!

Nawożenie jesienią = lepszy start wiosną

Po każdej zimie nadchodzą w końcu cieplejsze dni i rośliny budzą się do życia, uruchamiając na nowo procesy fizjologiczne – rozpoczyna się okres wegetacyjny. Wtedy to najbardziej potrzebują one wszystkich składników pokarmowych. Jeśli więc jesienią gleba została zasilona odpowiednim nawozem, to jego składniki uległy korzystnym przemianom i są gotowe do pobrania przez rośliny.

Chcąc, aby nasze rośliny dobrze przetrwały zimę, właściwie się zregenerowały, a na wiosnę bujnie się rozwijały, stosujmy nawozy jesienne. Drzewa i krzewy objęte właściwą opieką w tym trudnym okresie, odpłacą nam się pięknym wyglądem.

 

Źródło i fot: Florovit

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics