Przygotuj swoje pole do nadchodzącego sezonu

Tradycyjnie wraz ze zbliżającą się wiosną spółka Osadkowski wspólnie z partnerami handlowymi zorganizowała w lutym oraz marcu spotkania dla rolników. Tematem przewodnim była agrotechnika upraw polowych w sezonie wiosennym 2018.  Na 17 spotkań zorganizowanych na terenie całego kraju,  przybyło ponad 1 100 rolników.

rolnik, rolnictwo, oziminy, Osadkowski, nawozy, Elatus Plus

Doradcy szczegółowo omówili obecną sytuację polową

Mateusz Gniatkowski oraz Marcin Kaczmarek, pracownicy działu Doradztwa i Rozwoju w firmie Osadkowski, przedstawili temat wiosennej agrotechniki upraw. Jak podkreślali – „ubiegłoroczna jesień nie sprzyjała rozwojowi ozimin. Opadów w zeszłym sezonie było sporo, z powodu dużej wilgotność wiele łanów było porażonych przez choroby grzybowe, a obecnie większość z nich charakteryzuje się bardzo płytkim, słabo wykształconym systemem korzeniowym. Nadmierna ilość wody spowodowała, że rośliny nie miały dostępu do tlenu, cennych składników pokarmowych (m.in. azotu i siarki), a także zwiększyła się dostępności w glebie jonów toksycznego glinu”.

Wiosenna strategia

Na sezon WIOSNA 2018 zostało przygotowanych dużo gotowych programów ochrony ozimin oraz konkretne zalecenia nawozowe. Wychodząc naprzeciw problemom jakie postawiła rolnikom tegoroczna wiosna, doradcy z firmy Osadkowski SA proponują rozpocząć zabiegi dokrzewiające od dawki azotu odpowiedniej dla fazy danego zboża. Ogromne znaczenie dla przyrostu liczby pędów kłosonośnych będą miały również regulatory wzrostu oparte na znanych substancjach taki jak chlorek chlormekwatu czy trinekspak etylu. 

Jeśli chodzi o nawożenie startowe ozimin zaleca się podanie dużej dawki startowej azotu na zboża wymagające dokrzewienia (od 70 d0 90 kg N). Polecany jest wybór nawozów, które zawierają najszybciej działającą formę azotu  (saletrzana)  tj. np.: ZAKSAN. Ponadto w nawożeniu przydatny będzie preparat N-Lock, który umożliwia rolnikom połączenie dawek nawozowych w jedną pełną dawkę azotu. Produkt ten zawiera nitrapirynę, która jest jednym z najefektywniejszych inhibitorów nitryfikacji (powyżej 80% skuteczności). Oddziałuje stabilizująco na formę amonową azotu. Działa z mocznikiem, RSM, saletrą amonową, siarczanem amonu, nawozem Saletrosan czy też z gnojowicą i obornikiem.

Specjaliści z Osadkowski SA proponują zasilenie ozimin mikroelementami OSD Mikro zboża i stymulatorem Terra-Sorb foliar, który ma za zadanie dostarczenie dodatkowej energii do szybkiego wiosennego rozwoju roślin. Zawiera on wolne aminokwasy w formie biologicznie aktywnej, dzięki czemu zwiększa w roślinach aktywność fotosyntezy i zawartość chlorofilu.

W palecie Osadkowski SA w tym roku pojawił się innowacyjny fungicyd ELATUS PLUS,  zawierający substancję czynną solatenol, która szybko wnika do roślin, a następnie powoli przemieszcza się  w liściach przez co w pełni i długotrwale chroni je przed septoriozą i rdzą. Połączenie solatenolu z metkonazolem zawartym w fungicydzie Plexeo 60 EC, pozwala na skuteczną ochronę przed: septoriozą paskowaną liści pszenicy, septoriozą plew, rdzą żółtą, rdzą brunatną pszenicy oraz fuzariozą kłosów. Pakiet można stosować od początku fazy strzelania w źdźbło, aż do końca fazy kłoszenia.

Jeżeli chodzi o rzepak, to w pierwszym okresie będzie on narażony na infekcje ze strony suchej zgnilizny kapustnych, stąd zabiegi fungicydowe o działaniu regulacyjnym w połączeniu z mikroelementami zapewnią im niezbędna ochronę.

Laboratorium na żywo

Podczas wszystkich spotkań wiosennych przedstawiono doświadczenia związane ze stosowaniem mieszanin zbiornikowych. Pracownicy działu Doradztwa i Rozwoju w Osadkowski SA podkreślali , aby przy łączeniu agrochemikaliów przede wszystkim należy uważać na kolejność oraz formy dodawanych nawozów dolistnych. Podczas eksperymentu były tworzone mieszaniny nawozów dolistnych opartych o mikroelementy w formie chelatu oraz o podstawowe formy takie jak tlenki i siarczany. Zmiany pH cieczy wywołane dodatkiem innych składników powodowały wytrącanie nierozpuszczalnych osadów w mieszaninach nawozów dolistnych opartych na formach siarczanowych. Dużo bezpieczniejsze jest zastosowanie składników w formie chelatów, które nie reagują na inne komponenty mieszanki i pozostają w pełni rozpuszczone w cieczy tworząc klarowny roztwór. 

Zmierzamy ku nowoczesności!

Wdrażanie nowych, innowacyjnych produktów oraz wprowadzanie tematycznych projektów doradczych to cel spółki Osadkowski na najbliższe lata. Dla rolników duże znaczenie ma także prężnie działający skup płodów rolnych. – podkreślał prezes firmy Osadkowski SA Wojciech Osadkowski. Czasy stania rolników w kolejkach przed punktami skupu mamy już za sobą. Bazy magazynowe producentów rolnych są dopasowane do potencjału gospodarstw. Posiadanie własnych powierzchni magazynowych przez gospodarstwa, ułatwia pracę w żniwa, ale również nie obciąża kosztami rolników, którzy nie planują sprzedaży bezpośrednio po zbiorach. Wszystko to sprawia, że rolnicy coraz rzadziej korzystają z magazynów zewnętrznych, negocjując kontrakty z odroczonym odbiorem licząc na wyższą cenę sprzedawanego towaru. Widząc duży potencjał w handlu poza magazynowym oraz współpracy z kluczowymi gospodarstwami firma Osadkowski SA  postanowiła przede wszystkim skupić się na obrocie płodami rolnymi bezpośrednio z gospodarstw.

Do zobaczenia na zielonych polach

Wszystkim uczestnikom firma Osadkowski SA dziękuje za liczne przybycie i już dziś zapowiada, że uzupełnieniem zaprezentowanej wiedzy teoretycznej będą warsztaty polowe, które od kilku już lat organizowane są w najistotniejszych fazach rozwojowych roślin. Cykl tych spotkań jak co roku zostanie podsumowany na Zielony Polach w czerwcu.

Joanna Miężał-Basińska
Osadkowski SA

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 20 =

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,164FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,357ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich poza rzeźnią

Bywają sytuacje gdy zdrowe zwierzę np. świnia, owca, krowa czy koń złamie kończynę lub ulegnie innemu wypadkowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się. Przy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE