PSL i Polska 2050 razem. Wspólnie wystartują w wyborach?

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia ogłosili na wtorkowej (7 lutego) konferencji prasowej wspólną listę. Wbrew oczekiwaniom nie była to jednak wspólna lista wyborcza, a jedynie “jedna lista wspólnych spraw” – podaje EURACTIV.pl

PSL i Polska 2050 razem. Wspólnie wystartują w wyborach?

Politycy zapowiedzieli, że jeszcze w tym tygodniu przedstawią zespół ekspertów, którzy taką listę przygotują.

Zdecydowaliśmy się na krok, który jest pierwszym krokiem w naszej, mam nadzieję, długiej i owocnej współpracy”, powiedział Szymon Hołownia. Natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz uznał, że jest to “moment symboliczny i bardzo ważny”.

Według mediów możliwe jest, że do Polski 2050 i ludowców dołączą kolejne, mniejsze ugrupowania.

Kosiniak-Kamysz: Chcemy przekonać wyborców PiS, że jest możliwość wyboru

“Tak, chcemy stworzyć jedną listę. Jedną listę spraw do załatwienia”, potwierdził lider ludowców na wspólnej konferencji w Senacie. Podkreślił przy tym, że inicjatywa „wspólnej listy spraw” jest otwarta również dla innych partii opozycyjnych.


Prezes PSL zapewnił ponadto, że „nie ma wroga w formacjach demokratycznych”. „Tu musi być współpraca, otwartość, życzliwość, niezależnie od tego, jak się pójdzie do wyborów”. Przyznał także, że obie partie chcą pokonać PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych. „Ale – jak zastrzegł – chcemy przekonać wyborców PiS, którzy się rozczarowali, że jest możliwość wyboru innej drogi, lepszej Polski”.

Odnosząc się natomiast do programów obu ugrupowań Kosiniak-Kamysz wyliczał punkty wspólne: “poszanowanie praworządności, konstytucji, kwestia bezpieczeństwa, ale też sprawy taniej, czystej zielonej energii, sprawy samorządu, wspólnot lokalnych, decentralizacji państwa, Polski lokalnej”.

Hołownia: Skończmy już ze smutą na opozycji

„Zdecydowaliśmy się na krok, który jest pierwszym krokiem w naszej, mam nadzieję, długiej i owocnej współpracy”, powiedział natomiast Szymon Hołownia w czasie tej samej konferencji prasowej. “Chcemy stworzyć listę najważniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd w ciągu pierwszych stu dni i w ciągu kadencji, w ciągu czterech lat”, przekazał. „Nie będzie ani jednej listy, ani dwóch list, ani trzech list, jeśli nie zrobimy tego kroku, na który my dziś się porywamy”, podkreślił lider Polski 2050.


Zapowiedział przy tym powołanie wspólnego zespołu ekspertów, który opracuje listę spraw wspólnych, a jego skład ma zostać przekazany do publicznej wiadomości jeszcze w tym tygodniu. “Skończmy już ze smutą na opozycji. Dajmy ludziom szansę na uwierzenie, że naprawdę odsuniemy PiS od władzy”, apelował na Twitterze Szymon Hołownia.

Wybory nie później niż w połowie listopada

Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się w dzień wolny od pracy, nie później niż 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu. Możliwe są więc niedziele między piątym października a 15 listopada. Dokładny termin głosowania musi zostać podany nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W pogodzie szaleństwo. Idzie duże ocieplenie!

W nadchodzącym tygodniu cały kraj obejmie odwilż, zimowa aura utrzyma się tylko w wyższych partiach gór. Będzie dużo chmur i przeważnie opady deszczu. Początkowo na wschodzie i południowym...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics