PSL ma pomysł jak zatrzymać drożyznę

Od pewnego czasu obserwujemy gwałtowny wzrostu cen energii elektrycznej. To nie koniec. Będą kolejne podwyżki. Nawet 40% więcej. To przekłada się na wzrost cen usług czy produktów w sklepie, za które zapłacą wszyscy Polacy. Dlatego proponujemy obniżkę VAT na energię elektryczną z 23% do 8%. Szukajmy rozwiązań, które ulżą budżetom Polaków – mówił w Sejmie poseł PSL, Mieczysław Kasprzak.

PSL ma pomysł jak zatrzymać drożyznę
PSL ma pomysł jak zatrzymać drożyznę

W 2021 r. ceny energii elektrycznej wzrosły o prawie 20%, co oznacza wzrost rachunków za prąd o około 10%. Ceny mają jednak w dalszym ciągu rosnąć i to o wiele szybciej.

Od pewnego czasu jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej. Od operatorów sieci wiemy, że czekają nas kolejne podwyżki. Niektórzy producenci energii mówią nawet o 40-procentowym wzroście. Z tym będziemy mierzyć się na przełomie roku, ale już dzisiaj sytuacja zaczyna być dramatyczna. Widzimy to po cenach produktów i usług, za które płacą wszyscy Polacy – zauważył poseł Kasprzak.

Mimo dramatycznych prognoz, rząd nie reaguje na ceny energii i odrzuca projekty, które mogłyby zapewnić Polakom niższe ceny prądu.

15% obniżka VAT-u na energię elektryczną

PSL od kilku lat ostrzegało, że trzeba zabezpieczyć system energetyczny. Nie słuchano nas: zablokowano budowę wiatraków i montaż paneli fotowoltaicznych. Zatrzymano modernizację sieci energetycznych. Nie wiadomo co z elektrowniami atomowymi. To pokazuje jak rząd zaniedbał wszystkie rozwiązania, dzięki którym sami moglibyśmy produkować prąd i mniej płacilibyśmy za zanieczyszczanie środowiska – wyliczał poseł PSL.

Wzrost cen widoczny jest w całej Unii Europejskiej, ale to w Polsce bijemy rekordy, dlatego Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawia swoją propozycję na zatrzymanie drożyzny.

Jeśli nie zaczniemy działać od razu, Polacy nie będą mieli pieniędzy na ogrzewanie tej zimy. Już teraz słyszymy, że ponad 2 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a 16 mln poniżej poziomu minimum socjalnego. Żyje się coraz trudniej, a bardzo ważną rolę odgrywają w tym ceny energii. Dlatego jako PSL proponujemy 15% obniżkę VAT-u na energię elektryczną – przekonywali przedstawiciele ludowców.

Poza samą energią i prądem drożeją również paliwa

Co rząd zamierza zrobić z gigantycznym wzrostem cen gazu zatwierdzonym przez Urząd Regulacji Energetyki? Sięga on nawet 170%. Proszę o interwencję przy tym nieuzasadnionym, a zatwierdzonym przez państwowego regulatora, skoku cen. Apeluję też o przyjęcie naszego projektu już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. To rozwiązanie stosowane jest w innych krajach europejskich i dałoby odetchnąć portfelom Polaków – podsumował poseł Andrzej Grzyb.

Źródło: PSL fot. Twitter

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Stracił panowanie nad kierownicą i przewrócił traktor!

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do jakiego doszło w okolicach Rymanowa Zdroju. 64-latek został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. W wyniku odniesionych obrażeń, mężczyzna zmarł. 27...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE