Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie

Ukraińskie władze potwierdziły wystąpienie wirusa grypy ptaków na terenie wsi Velikoserbulovka w obwodzie Mykolaiv. Wdrożono właściwe procedury zwalczania wirusa oraz ustanowiono specjalne strefy objęte ograniczeniami. W „obszarach ryzyka” nie znajdują się fermy drobiu.

Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie
Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie

Wygląda na to, że wcześniejsze alerty władz państw europejskich, w tym z Ukrainy, o wzroście ryzyka wystąpienia grypy ptaków podczas jesiennej wędrówki ptaków materializują się.

Niedawno informowaliśmy, że w opinii ukraińskich urzędników HPAI pozostaje największym wyzwaniem w ukraińskim eksporcie produktów pochodzących od drobiu z powodu często odmiennego podejścia krajów trzecich do wprowadzania ograniczeń wywozowych – czytamy w komunikacie KIPDiP. Do tej pory pozytywne dla Ukrainy okazywały się,  między innymi,  decyzje Unii Europejskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których uznawano zasady regionalizacji w przypadku pojawienia się ognisk HPAI na terytorium Ukrainy. Po problemach z HPAI na początku 2021 roku w ostatnim czasie Ukrainie udało się odzyskać status kraju  wolnego od grypy ptaków. Dzięki temu ukraińskie firmy mogły powrócić na część wcześniej niedostępnych rynków.

Aktualnie sytuacja wydaje się być bardzo niepewna i przyszłe scenariusze dla ukraińskiego eksportu mięsa drobiowego i jaj zależne będą od polityki państw trzecich oraz dalszego rozwoju sytuacji epizootycznej.

Źródło: Kipdip

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dziewiętnaście − osiemnaście =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,893ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Prognoza pogody na weekend

Weekend w południowej części kraju przeważnie pogodny, w północnej więcej chmur oraz opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W niedzielę śnieg będzie prószył w...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE