Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie

Ukraińskie władze potwierdziły wystąpienie wirusa grypy ptaków na terenie wsi Velikoserbulovka w obwodzie Mykolaiv. Wdrożono właściwe procedury zwalczania wirusa oraz ustanowiono specjalne strefy objęte ograniczeniami. W „obszarach ryzyka” nie znajdują się fermy drobiu.

Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie
Grypa ptaków potwierdzona na Ukrainie

Wygląda na to, że wcześniejsze alerty władz państw europejskich, w tym z Ukrainy, o wzroście ryzyka wystąpienia grypy ptaków podczas jesiennej wędrówki ptaków materializują się.

Niedawno informowaliśmy, że w opinii ukraińskich urzędników HPAI pozostaje największym wyzwaniem w ukraińskim eksporcie produktów pochodzących od drobiu z powodu często odmiennego podejścia krajów trzecich do wprowadzania ograniczeń wywozowych – czytamy w komunikacie KIPDiP. Do tej pory pozytywne dla Ukrainy okazywały się,  między innymi,  decyzje Unii Europejskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w których uznawano zasady regionalizacji w przypadku pojawienia się ognisk HPAI na terytorium Ukrainy. Po problemach z HPAI na początku 2021 roku w ostatnim czasie Ukrainie udało się odzyskać status kraju  wolnego od grypy ptaków. Dzięki temu ukraińskie firmy mogły powrócić na część wcześniej niedostępnych rynków.

Aktualnie sytuacja wydaje się być bardzo niepewna i przyszłe scenariusze dla ukraińskiego eksportu mięsa drobiowego i jaj zależne będą od polityki państw trzecich oraz dalszego rozwoju sytuacji epizootycznej.

Źródło: Kipdip

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Płatności w ramach ekoschematów obszarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na 5 marca 2024 r. zaplanowała realizację przyznanych rolnikom płatności w ramach ekoschematów obszarowych w kampanii 2023 r. Agencja...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics