Advertisement

PSL: trzeba zatrzymać gigantyczny wzrost cen nawozów!

Coraz wyższe ceny paliwa i energii, wzrost kosztów produkcji, horrendalne ceny nawozów i likwidowane gospodarstwa. To pokazuje prawdziwy obraz polskiej wsi pod rządami PiS. Niech pan minister Puda opuści przyciemniane szyby swojej limuzyny, zacznie rozmawiać z rolnikami i zainterweniuje przeciwko nieuczciwym praktykom związanymi ze sprzedażą nawozów – mówili na konferencji prasowej przed MRiRW przedstawiciele PSL.

Ceny nawozów wzrosły nawet o 300 proc.

Sytuacja w rolnictwie jest tragiczna i cały czas się pogarsza. Ostatnie miesiące to galopujący wzrost cen i inflacja, które dobijają polskie rolnictwo i konsumentów. Teraz rolnicy muszą zmierzyć się z problemem horrendalnie drogich nawozów.

– Ceny nawozów wzrosły nawet o 300%. Nigdy nie były one tak wysokie. Dzisiaj rolnicy zastanawiają się za co mają kupić nawozy potrzebne do wysiewania jesiennego i wiosennego. Gospodarstwa, które nie mają pieniędzy na zakup podstawowych środków do produkcji, będą po prostu padały – mówił podczas konferencji przed MRiRW poseł PSL, Stefan Krajewski.

Przed wyborami rządzący chętnie składali obietnice dotyczące wsparcia dla polskiej wsi. Teraz, kiedy trzeba te zobowiązania realizować, PiS nie rozmawia z rolnikami już tak często.

Rząd PiS obiecywał, że spółki skarbu państwa będą pod ich dyktando ustalać ceny i chyba właśnie to robią. Dzisiaj jest problem z dostępnością nawozów na rynku, a z drugiej strony podejrzenie skierowane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zmowie cenowej. Nie może być tak, że spółki skarbu państwa, które mają wspierać Polaków, zachowują się całkowicie odwrotnie – stwierdził poseł ludowców.

Rządzący nie reagują na problemy rolników

Poza niespełnianiem obietnic wyborczych, rządzący nie reagują na aktualne problemy rolników. Tak było przy szalejącym ASF i ptasiej grypie, tak jest i obecnie przy wzroście cen nawozów.

– To, że „nawozowy” minister rolnictwa najpierw nie odzywa się w tej kwestii, a wczoraj na kolejnej ustawce mówi, że „rozumie wysokie ceny, bo energia i gaz też są drogie” oznacza, że rząd zna problem i powinien obniżyć ceny energii. Tymczasem mamy 3 mld zmarnowane w Ostrołęce i zablokowane pieniądze na energię odnawialną. Kiedyś rolnicy czekali na biogazownie, bo mieli problem z wykorzystaniem nawozów naturalnych, a niedługo będą to jedyne nawozy na jakie będzie ich stać – zauważył Stefan Krajewski.

– Pytamy, co się jeszcze musi wydarzyć w polskim rolnictwie, żeby pan minister Puda przejrzał na oczy? Może zza przyciemnianych szyb limuzyn nie widzi problemów rolników, może jego podwładni go o nich nie informują, ale dzisiaj żądamy jasnej deklaracji, co zamierza zrobić w związku z kryzysem na rynku nawozowym. Już za kilka miesięcy zapłacą za to wszyscy Polacy wyższymi cenami żywności i rolnicy likwidowaniem gospodarstw – podsumował rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − siedem =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż własnych produktów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego. Ustawa ma ułatwiać rolnikom sprzedaż własnych produktów oraz podwyższać kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE