Advertisement

Nowe działanie PROW – Dobrostan Zwierząt

Zarówno obecna, jak i przyszła Wspólna Polityka Rolna kładzie duży nacisk na zapewnienie zwierzętom gospodarskim lepszych warunków bytowych. Rząd zdecydował wprowadzić nowe działanie PROW – Dobrostan Zwierząt.

Minister Grzegorz Puda podczas wystąpienia na konferencji (fot. MRiRW)
Minister Grzegorz Puda podczas wystąpienia na konferencji (fot. MRiRW)

Dobrostanowi zwierząt została poświęcona zorganizowana w trybie online Międzynarodowa Konferencja „Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt”. Uczestniczyli w niej m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz grono naukowców i lekarzy weterynarii.

Dobrostan zwierząt w Polsce

Mając to na uwadze oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nowego działania Dobrostan zwierząt – poinformował minister Grzegorz Puda.

Szef polskiego resortu rolnictwa przedstawił działania podejmowane na rzecz poprawy warunków utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Wsparcie dla rolników

Nowe działanie PROW – Dorostan Zwierząt, polega na rekompensowaniu rolnikom kosztów związanych z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów wykraczających ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. W 2020 r. o wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy utrzymujący świnie i krowy, a od 2021 r. również rolnicy utrzymujący owce.

Dobrostan świń

Rolnikom utrzymującym świnie w polepszonych warunkach bytowych przysługuje płatność roczna w wysokości 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika.

Dobrostan krów

W przypadku krów mlecznych rolnik może uzyskać płatność dobrostanową za zapewnienie krowom mlecznym wypasu w sezonie wegetacyjnym (bez uwięzi) przez minimum 120 dni, przez co najmniej 6 godzin dziennie. Za realizację tego wariantu rolnik może otrzymać płatność roczną w wysokości 185 zł/szt.

W odniesieniu do krów mlecznych rolnik może także otrzymać płatność za zapewnienie im powierzchni bytowej w budynku, zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Płatność wynosi 595 zł/szt.

Jeśli zaś chodzi o krowy mamki, to rolnik może otrzymać za każdą krowę mamkę 329 zł, o ile poza sezonem wegetacyjnym zapewni swojemu stadu dostęp do środowiska zewnętrznego na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, a w sezonie wegetacyjnym zapewni wypas przez co najmniej 140 dni.

Dobrostan owiec

Stawka płatności to 133 zł od jednej sztuki samicy owcy domowej w wieku co najmniej 12 miesięcy.

– W przypadku działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 rolnik może jednocześnie korzystać z kilku wariantów – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Zainteresowanie rolników

W ramach kampanii 2020 r. złożono łącznie ponad 44 tys. wniosków o płatności.

Najbardziej popularnym wariantem był ten dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli prawie 35 tys. wniosków, obejmujących ok. 625 tys. krów mlecznych. Oznacza to, że płatnością dobrostanową w tym zakresie objętych zostało prawie 30% populacji krów mlecznych w Polsce.

W odniesieniu natomiast do roku 2021 łączna liczba złożonych wniosków o płatności dobrostanowe była jeszcze wyższa niż w roku ubiegłym – złożono prawie 49 tys., z czego najbardziej popularnym był wariant dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli ponad 37,5 tys. wniosków, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych.

Dalsze plany resortu

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie rolników realizacją działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027 planujemy kontynuację wsparcia w zakresie dobrostanu zwierząt (w ramach ekoschematu – Dobrostan zwierząt) do gatunków i grup zwierząt dotychczas objętych działaniem oraz jego rozszerzenie o kolejne gatunki/grupy zwierząt: kury nioski, kurczęta brojlery, indyki, opasy, konie i kozy – poinformował minister Grzegorz Puda.

Ponadto w ramach tej interwencji planuje się również promowanie ekologicznej produkcji zwierzęcej. Rolnicy utrzymujący zwierzęta zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego będą mogli otrzymać płatność dobrostanową na uproszczonych zasadach względem rolników utrzymujących zwierzęta w sposób konwencjonalny.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

piętnaście + 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,878ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą rolnikom sprzedaż własnych produktów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą rolniczego handlu detalicznego. Ustawa ma ułatwiać rolnikom sprzedaż własnych produktów oraz podwyższać kwoty przychodów zwolnionych z podatku dochodowego...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE