Nowe działanie PROW – Dobrostan Zwierząt

Zarówno obecna, jak i przyszła Wspólna Polityka Rolna kładzie duży nacisk na zapewnienie zwierzętom gospodarskim lepszych warunków bytowych. Rząd zdecydował wprowadzić nowe działanie PROW – Dobrostan Zwierząt.

Minister Grzegorz Puda podczas wystąpienia na konferencji (fot. MRiRW)
Minister Grzegorz Puda podczas wystąpienia na konferencji (fot. MRiRW)

Dobrostanowi zwierząt została poświęcona zorganizowana w trybie online Międzynarodowa Konferencja „Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt”. Uczestniczyli w niej m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, główny lekarz weterynarii Mirosław Welz oraz grono naukowców i lekarzy weterynarii.

Dobrostan zwierząt w Polsce

Mając to na uwadze oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, zdecydowaliśmy o wprowadzeniu w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nowego działania Dobrostan zwierząt – poinformował minister Grzegorz Puda.

Szef polskiego resortu rolnictwa przedstawił działania podejmowane na rzecz poprawy warunków utrzymywania zwierząt gospodarskich.

Wsparcie dla rolników

Nowe działanie PROW – Dorostan Zwierząt, polega na rekompensowaniu rolnikom kosztów związanych z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów wykraczających ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. W 2020 r. o wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy utrzymujący świnie i krowy, a od 2021 r. również rolnicy utrzymujący owce.

Dobrostan świń

Rolnikom utrzymującym świnie w polepszonych warunkach bytowych przysługuje płatność roczna w wysokości 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika.

Dobrostan krów

W przypadku krów mlecznych rolnik może uzyskać płatność dobrostanową za zapewnienie krowom mlecznym wypasu w sezonie wegetacyjnym (bez uwięzi) przez minimum 120 dni, przez co najmniej 6 godzin dziennie. Za realizację tego wariantu rolnik może otrzymać płatność roczną w wysokości 185 zł/szt.

W odniesieniu do krów mlecznych rolnik może także otrzymać płatność za zapewnienie im powierzchni bytowej w budynku, zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów w tym zakresie. Płatność wynosi 595 zł/szt.

Jeśli zaś chodzi o krowy mamki, to rolnik może otrzymać za każdą krowę mamkę 329 zł, o ile poza sezonem wegetacyjnym zapewni swojemu stadu dostęp do środowiska zewnętrznego na powierzchni zwiększonej o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, a w sezonie wegetacyjnym zapewni wypas przez co najmniej 140 dni.

Dobrostan owiec

Stawka płatności to 133 zł od jednej sztuki samicy owcy domowej w wieku co najmniej 12 miesięcy.

– W przypadku działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 rolnik może jednocześnie korzystać z kilku wariantów – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Zainteresowanie rolników

W ramach kampanii 2020 r. złożono łącznie ponad 44 tys. wniosków o płatności.

Najbardziej popularnym wariantem był ten dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli prawie 35 tys. wniosków, obejmujących ok. 625 tys. krów mlecznych. Oznacza to, że płatnością dobrostanową w tym zakresie objętych zostało prawie 30% populacji krów mlecznych w Polsce.

W odniesieniu natomiast do roku 2021 łączna liczba złożonych wniosków o płatności dobrostanowe była jeszcze wyższa niż w roku ubiegłym – złożono prawie 49 tys., z czego najbardziej popularnym był wariant dotyczący wypasu krów mlecznych, w ramach którego beneficjenci złożyli ponad 37,5 tys. wniosków, obejmujących ponad 624 tys. krów mlecznych.

Dalsze plany resortu

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie rolników realizacją działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027 planujemy kontynuację wsparcia w zakresie dobrostanu zwierząt (w ramach ekoschematu – Dobrostan zwierząt) do gatunków i grup zwierząt dotychczas objętych działaniem oraz jego rozszerzenie o kolejne gatunki/grupy zwierząt: kury nioski, kurczęta brojlery, indyki, opasy, konie i kozy – poinformował minister Grzegorz Puda.

Ponadto w ramach tej interwencji planuje się również promowanie ekologicznej produkcji zwierzęcej. Rolnicy utrzymujący zwierzęta zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego będą mogli otrzymać płatność dobrostanową na uproszczonych zasadach względem rolników utrzymujących zwierzęta w sposób konwencjonalny.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics