PSL: Wprowadźmy 0% VAT na tradycyjną żywność

Bezpieczna dla naszego zdrowia, wytwarzana tradycyjnie żywność powinna być dostępna dla każdego Polaka. Dlatego składamy w Sejmie projekt ustawy wprowadzający 0% VAT na tradycyjną, polską żywność. To gwarancja dobrego zdrowia, ale też realne wsparcie dla jej producentów i niższe ceny dla konsumentów – mówili na konferencji prasowej w Sejmie politycy PSL.

PSL: Wprowadźmy 0% VAT na tradycyjną żywność
PSL: Wprowadźmy 0% VAT na tradycyjną żywność

Politycy PSL złożyli w Sejmie projekt znoszący podatek VAT z cen zdrowej, tradycyjnej żywności.

Chcemy, żeby zerowy VAT objął jak największą grupę produktów – warzywa, owoce, tradycyjne wyroby – podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jako Polska nie mamy samochodów czy technologii, ale naszą marką jest zdrowa polska żywność.

Chcemy, by była ona bardziej dostępna. To nasza odpowiedź na drożyznę PiS, ale też na to, co dzieje się z naszym zdrowiem i jakością życia – stwierdził prezes PSL.

Ustawa to innowacyjny projekt, dający nadzieję na lepsze warunki życia dla konsumentów, gospodarzy i producentów żywności.

Jedni mniej zapłacą, a drudzy więcej zarobią, bo ich produkty staną się popularniejsze. Musimy wspierać zdrową żywność wytwarzaną przez indywidualnych rolników i przetwórnie, które stosują najlepsze metody. Nasz projekt powinien być rozpatrzony jak najszybciej – przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bezpieczna dla naszego zdrowia, tradycyjna żywność powinna być dostępna dla każdego Polaka

Jeśli na sklepowej półce ceny będą wysokie to konsumenci jej nie wybiorą. Dlatego państwo powinno wziąć na siebie ten obowiązek i znieść VAT na zdrową żywność, aby stała się ona powszechnie dostępna. Trzeba zapewnić konkurencyjność cen. Wtedy Polacy chętniej wybiorą produkty tworzone lokalnie w małych, często rodzinnych, firmach – mówił obecny na konferencji prasowej poseł Stefan Krajewski.

Kilka dni temu Parlament Europejski dał ustawie ludowców zielone światło i przyjął rezolucję, dotyczącą strategii „Od pola do stołu”. Celem projektu jest propagowanie zdrowej żywności i zrównoważonego rolnictwa.

– Już dziś większość polskich produktów rolniczych spełnia warunków Zielonego Ładu UE. Szkoda, by konsumenci płacili za zdrową żywność jeszcze VAT. Niech ona wyróżnia się nie tylko jakością, ale i ceną. Polscy konsumenci będą za to wdzięczni. Polscy konsumenci chcą zdrowej, tradycyjnej żywności nieobciążonej dodatkowymi podatkami – dodał poseł Mirosław Maliszewski.

Wybór polskiej żywności to nie tylko wsparcie dla jej producentów czy szerzenia strategii zrównoważonego wytwarzania żywności, ale przede wszystkim korzyści zdrowotne.

PSL stawia na zdrową żywność i zdrowie Polaków. To nasz priorytet. Jeżeli Polacy będą mieli ułatwiony dostęp do tańszej zdrowej żywności to będą po nią chętniej sięgali. Będą dużo zdrowsi, a koszty ich leczenia będą dużo niższe – stwierdziła posłanka Urszula Nowogórska.

– Przedstawiony projekt jest rozwiązaniem systemowym. Dotyczy wszystkich, którzy nabywają zdrową żywność. To nie jest wybieranie poszczególnych grup poprzez robienie dopłat, rekompensat czy waloryzacji. To rozwiązanie skierowane do wszystkich konsumentów. Niech każdy ma łatwy dostęp do zdrowej, polskiej żywności – podsumował poseł Mieczysław Kasprzak.

Źródło: PSL

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics