PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec Jurgiela

Posłowie PSL złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa. Zarzucają mu, że “oszukał, wyzyskał i odrzucił wieś”.

\"\"

Pod wnioskiem o wotum nieufności podpisali się również posłowie Platformy Obywatelskiej.

CETA, ASF, emerytury dla rolników – lista grzechów Jurgiela wg PSL

Zdaniem Ludowców, minister Jurgiel zaniedbuje polską wieś i rolników.

– Minister Jurgiel nie protestował, kiedy PiS z dnia na dzień podniosło wiek emerytalny rolnikom o 5 lat. Oszukał wieś obietnicą podwojonych dopłat. Zgodził się na wprowadzenie szkodliwej umowy CETA. Doprowadził do rozlania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń i ptasiej grypy – wylicza Władysław Kosiniak–Kamysz, prezes PSL.

To jednak nie wszystko.

– Nie wprowadził rekompensat dla sadowników po przymrozkach. Chaos sparaliżował rolnicze agencje, obrót ziemią został zamrożony, wciąż tracimy na embargu z Rosją. Zamieszanie ze stadninami koni w Janowie i Michałowie, nierozwiązany temat szkód – kontynuował lider ludowców.

– Wyrok może być tylko jeden: dymisja – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił, wniosek o wotum nieufności to czerwona kartka dla PiS od rolników.

– Nie wystarczy jeździć przed wyborami do gospodarstw i obiecywać gruszki na wierzbie. Trzeba dbać o rolników kiedy są tam prawdziwe problemy. Niestety, w tym wypadku powstały one przez szkodliwą działalność ministra – uważa szef Ludowców.

Wniosek reprezentuje Maliszewski

Do reprezentowania wniosku wyznaczony został poseł PSL Mirosław Maliszewski. Podkreśla on bezradność i izolację ministra Jurgiela w Unii Europejskiej.

– Minister Jurgiel uczestniczy w decyzjach, które są w długiej perspektywie dla Polski bardzo niekorzystne i nie potrafi im zapobiec. Tak chociażby jest z importem żywności z Ukrainy czy przedłużeniem embarga na Rosję – podkreślił poseł PSL.

– Polska dzisiaj jest hamulcowym w Unii, nie odgrywa żadnej roli w kształtowaniu zasad przyszłej polityki rolnej – zakończył Mirosław Maliszewski.

Wniosek będzie rozpatrywany na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń Sejmu.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here