Pszenica najmocniej zyskała po publikacji majowych prognoz USDA

W Chicago seria najbliższa umocniła się aż o prawie 6%, a unijny kontrakt na pszenicę z dostawą we wrześniu podrożał o prawie 3% (+10,5 eur/t), ustalając nowy szczyt serii. Amerykańśki Departament Rolnictwa (USDA) obniżył bardziej niż oczekiwano prognozy amerykańskich zapasów starych i nowych upraw, podobnie jak światowe zapasy pszenicy w nowym sezonie.

Pszenica zyskała
Pszenica zyskała

W czwartek mocno drożała też kukurydza. Wprawdzie USDA podniósł prognozę światowych zbiorów i zapasów w obecnym sezonie, ale o 3% (-35 mln ton) zmniejszył (r/r) zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23. Konsekwencją mniejszych oczekiwanych zbiorów będzie spadek globalnych zapasów tego zboża w kolejnym sezonie.

W przypadku nasion oleistych, USDA pokazał gorszy niż w kwietniu obraz światowego bilansu tych nasion w kończącym się sezonie 2021/22. Za to prognoza na nowy sezon jest bardzo optymistyczna, bo zakłada ponad 8% wzrost (r/r) produkcji i aż 15% wzrost zapasów końcowych nasion oleistych w sezonie 2022/23. 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 12.05.2022
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 12.05.2022

Konflikt Rosji z Ukrainą napędza ceny surowców. Ropa i pszenica na podium!

Źródło cen: www.barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Agro Show 2022: w tym roku za wstęp trzeba zapłacić

Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW to największa plenerowa wystawa rolnicza w Europie.  Postrzegana jest jako doskonałe miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE