Pszenica trzyma się ceny

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe ośmiu zbóż wzrosły, a tylko w dwóch przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 27.09-03.10.2021. Zarówno skala podwyżek jak i spadków była duża i sięgała od minus 5,6% (kukurydza), do plus 9,9% (jęczmień browarniany).

Pszenica trzyma się ceny
Pszenica trzyma się ceny

Do grupy drożejących zbóż należała pszenica. Cenę średnią tony zboża skupowanego na konsumpcję wyceniono na 1018 zł/t, po wzroście o 12 zł/t (+1,1%) w skali tygodnia. Za pszenicę o przeznaczeniu paszowym płacono średnio 1048 zł/t, czyli 2,4% więcej niż w tygodniu poprzedzającym.

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę konsumpcyjną (1041 zł/t) płacono w makroregionie centralno-wschodnim, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie południowym (1083 zł/t).

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 34-38%, a kukurydzy o 21% wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża notują w tym roku wieloletnie rekordy cen, a wiele z nich przebiło już poziomy cen starych zbiorów notowane w czerwcu.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 59,4% zakupów, w tym pszenica 36%, kukurydza 4%, pszenżyto 11%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie spadł w ciągu tygodnia o 2%, do 34%.

Cena hurtowa wzrosła r/r o poziom zbliżony do wzrostu cen zbóż, ale ceny detaliczne pozostają jeszcze na poziomie podobnym jak przed rokiem. Oznacza to, że handel bazuje na starych zapasach, a dopiero przed nami są wzrosty cen mąki w sklepach.

 

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: MRiRW

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwadzieścia − 5 =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,350SubskrybującySubskrybuj

BLAD – cichy zabójca, czy powinniśmy się obawiać?

BLAD – genetyczna choroba bydła opisana po raz pierwszy w 1983 roku. Jest to śmiertelna mutacja, która występuje głównie u rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jej istotą...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE