Advertisement

Pszenica trzyma się ceny

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe ośmiu zbóż wzrosły, a tylko w dwóch przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 27.09-03.10.2021. Zarówno skala podwyżek jak i spadków była duża i sięgała od minus 5,6% (kukurydza), do plus 9,9% (jęczmień browarniany).

Pszenica trzyma się ceny
Pszenica trzyma się ceny

Do grupy drożejących zbóż należała pszenica. Cenę średnią tony zboża skupowanego na konsumpcję wyceniono na 1018 zł/t, po wzroście o 12 zł/t (+1,1%) w skali tygodnia. Za pszenicę o przeznaczeniu paszowym płacono średnio 1048 zł/t, czyli 2,4% więcej niż w tygodniu poprzedzającym.

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę konsumpcyjną (1041 zł/t) płacono w makroregionie centralno-wschodnim, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie południowym (1083 zł/t).

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 34-38%, a kukurydzy o 21% wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża notują w tym roku wieloletnie rekordy cen, a wiele z nich przebiło już poziomy cen starych zbiorów notowane w czerwcu.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 59,4% zakupów, w tym pszenica 36%, kukurydza 4%, pszenżyto 11%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie spadł w ciągu tygodnia o 2%, do 34%.

Cena hurtowa wzrosła r/r o poziom zbliżony do wzrostu cen zbóż, ale ceny detaliczne pozostają jeszcze na poziomie podobnym jak przed rokiem. Oznacza to, że handel bazuje na starych zapasach, a dopiero przed nami są wzrosty cen mąki w sklepach.

 

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: MRiRW

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE