Ptasia grypa w natarciu. Jest drugie ognisko na Opolszczyźnie

W miejscowości Włochy w powiecie namysłowskim na Opolszczyźnie potwierdzono ognisko ptasiej grypy – poinformowało w niedzielę wieczorem biuro prasowe wojewody. Wirus pojawił się w gospodarstwie utrzymującym 34 kury. Jest to drugi przypadek tej choroby w tym województwie.  

 

\"rolnictwo,

 

– Służby weterynaryjne wdrożyły w ww. gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane  w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym likwidację i utylizację drobiu oraz działania dezynfekcyjne. Służby podjęły skuteczne działania, sytuacja została opanowana – poinformował wojewoda opolski.

 

 

Pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto w stadzie drobiu hodowlanego na początku grudnia. Do tej pory potwierdzono 25 ognisk tej choroby w pięciu województwach: lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim. Póki co choroba nie atakuje w największych  w produkcji drobiowego żywca rzeźnego regionach, czyli w woj. mazowieckim, wielkopolskim czy warmińsko-mazurskim. Ale eksport drobiu z naszego kraju na rynek np. azjatycki już został zawieszony.

Redakcja AgroNews, oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here