Raport z giełdy: wzrost notowań zbóż i nasion oleistych

W Chicago soja wyceniana jest stosunkowo wysoko, a najwięksi spekulanci grają na dalsze wzrosty notowań kontraktu. W przypadku cen soi, a co za tym idzie także cen rzepaku, kluczową kwestią są nierównomierne opady w Ameryce Południowej. Spowalnia to sadzenie soi w Brazylii i stwarza trudne warunki uprawy. W Brazylii zasiewy soi są obecnie ukończone w 65% (Conab), ale nadal pozostają daleko w tyle za średnią dla tej daty.

Raport z giełdy: wzrosty notowań zbóż i nasion oleistych

Inwestorzy spekulacyjni grają na wzrost cen soi, ale spadek cen kukurydzy i pszenicy w Chicago

Pogoda prawdopodobnie będzie miała również wpływ na produkcję kukurydzy, ponieważ większość brazylijskiej kukurydzy sieje się po zbiorach soi. Na razie spowodowało to jedynie niewielki wzrost cen kukurydzy. Fundusze hedgingowe przez długi już okres utrzymują krótką pozycję netto w kukurydzy (oczekują spadku cen), ale jeśli obawy o uprawy brazylijskie zaczną się nasilać inwestorzy ci mogą napędzać wzrosty.

Wyceny kontraktów terminowych na pszenicę w USA pozostają w okolicy wieloletnich minimów

Według stanu na ubiegły wtorek inwestorzy spekulacyjni zajmowali krótką pozycję netto na kontraktach terminowych na pszenicę w Chicago. Oczekiwanie dalszego spadku cen wynika z olbrzymiej konkurencji na rynku eksportowym, zwłaszcza ze strony Rosji. 

Prospadkowo działają dobre perspektywy dla amerykańskich upraw pod zbiór w 2024. Według USDA 48% upraw pszenicy ozimej jest w dobrym/doskonałym stanie (stan na 19 listopada). To wzrost z 47% tydzień wcześniej i najlepszy wynik o tej porze roku od zbiorów w 2020 roku.

Wtorkowe wzrosty w Paryżu pochodzą z giełdy w Chicago

Unijne rynki naśladują zachowanie giełdy w Chicago, stąd wtorkowe wzrosty, ale presja na ceny zbóż ze strony wyjątkowo drogiego euro (powyżej 1,09) jest bardzo duża. Pogarsza to konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu, a ten jest już o ponad 20% mniejszy niż sezon wcześniej. Stąd notowania unijnej kukurydzy i pszenicy pozostają w okolicy historycznych minimów serii.

Amerykańskie rynki będą zamknięte w czwartek ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek (Czarny Piątek) wolumen obrotu jest zwykle niższy. Możemy zatem spodziewać się większej zmienności w środę i na początku przyszłego tygodnia, w miarę zmiany pozycji inwestorów przed i po święcie w USA.

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 21.11.2023:

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart,com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics