Rekordowe ceny wieprzowiny w Unii

W kilku ostatnich tygodniach spadek podaży żywca wieprzowego przyczynił się do umocnienia cen wieprzowiny w wielu krajach Wspólnoty. W 32. tygodniu br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) w Unii wzrosła do 187,22 EUR/100 kg, tj. do poziomu najwyższego od początku 2013 r. – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"\"

W ciągu miesiąca średnia cena reprezentatywna wieprzowiny dla całej Wspólnoty zwiększyła się o 5,1%. Trzeba zauważyć, że tempo tego wzrostu było zbliżone do analogicznego okresu sprzed roku. Wzrost cen odnotowano u większości większych producentów ze strefy Euro, w tym w Hiszpanii (o 8 EUR/kg), Niemczech (o 10 EUR/kg), Holandii (o 11 EUR/kg), we Francji (o 11 EUR/kg) oraz we Włoszech (o 15 EUR/kg).

Czytaj także:
Śmiertelna choroba świń znów zaatakowała!
Afera z mięsem pogrąża polski eksport!
Śmiertelna choroba świń znów zaatakowała!

W ważniejszych krajach producenckich poza strefą Euro cena wieprzowiny (wyrażona w EUR) zwiększyła się w Danii (o 5 EUR/kg) oraz w Polsce (o 11 EUR/kg), spadła zaś w Wielkiej Brytanii o 2 EUR/kg. W 32-gim tygodniu br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny w Polsce kształtowała się na poziomie 185,72 EUR/100 kg, tj. była o 0,8% niższa od średniej ceny dla całej Unii, przewyższając jednocześnie średnią cenę wieprzowiny w Niemczech i Danii odpowiednio o 0,6% oraz 13,2%.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here