Rekordowe zbiory owoców z drzew

Przezimowanie drzew owocowych w okresie zimy 2011/2012 było zróżnicowane zależne od gatunku i położenia plantacji.

Na niektórych plantacjach silne mrozy występujące od końca stycznia i w lutym spowodowały uszkodzenia upraw sadowniczych. Straty mrozowe dotyczyły głównie młodych nasadzeń oraz gatunków szczególnie wrażliwych na mróz, takich jak brzoskwinie i morele. Na ogół jednak nie zanotowano dużych uszkodzeń drzew owocowych.

Mimo nieznacznie opóźnionego wznowienia wegetacji wiosną, drzewa kwitły przeważnie obficie. W niektórych rejonach kraju zapylanie ograniczone zostało przez skrócenie okresu kwitnienia i słaby oblot pszczół w tym czasie. Na ogół jednak warunki dla zawiązywania owoców były dobre. Szczególnie w Wielkopolsce, gdzie w poprzednim sezonie owocowanie było bardzo słabe, zaobserwowano obfite zawiązanie pąków kwiatowych. Wiosennych przymrozków na ogół nie zanotowano (jedynie lokalnie w północnej części kraju uszkodzeniom przymrozkowym uległy kwiaty wiśni i grusz).

Ilość zawiązków po czerwcowym opadzie była wystarczająca, a na niektórych plantacjach konieczne było nawet ich przerzedzanie. Na przeważającym obszarze kraju warunki wzrostu owoców w bieżącym sezonie były korzystne (jedynie na terenach dotkniętych silnym gradobiciem, zanotowano znaczne uszkodzenia i bardzo duże straty w plonach).

Dobre dorastanie owoców w sierpniu i we wrześniu, pozwala przewidywać wyższe zbiory jabłek, gruszek i śliwek w porównaniu do prognozowanych we wstępnym szacunku.

Mimo zanotowanego we wrześniu na niektórych plantacjach braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, tegoroczne warunki wzrostu owoców można ocenić jako bardzo korzystne.

Według przedwynikowego szacunku zbiory owoców z drzew w bieżącym roku będą bardzo wysokie – o ok. 9% wyższe od wysokich zbiorów uzyskanych w roku 2011 i wyniosą ponad 3,1 mln t.

Tegoroczną produkcję owoców z drzew ocenia się na poziomie znacznie wyższym od średniej z lat 2006 – 2010 (o ok. 25%). Przewiduje się, że wyższa od ubiegłorocznej będzie produkcja wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem wiśni, dla których tegoroczne zbiory szacuje się na poziomie roku ubiegłego oraz moreli, których produkcję ocenia się nieco niżej od ubiegłorocznej.

Źródło: GUS
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here