Rosja: Nie będzie limitów w eksporcie zbóż

Trwa medialna saga na temat ewentualnych ograniczeń w eksporcie zbóż z Rosji w bieżącym sezonie – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Pojawia się wiele danych i analiz przekonujących, że wkrótce Rosja wprowadzi ograniczenia i wiele zapewnień przedstawicieli rosyjskich władz i producentów, że nie ma potrzeby takich działań. Część zagranicznych komentatorów jest jednak zdania, że takie ograniczenia zostaną wprowadzone w perspektywie kilku miesięcy.

Jak podał Bloomberg w piątek 21.09 minister gospodarki Federacji Rosyjskiej A. Bielousow powiedział, że rząd może rozważyć wprowadzenie limitów eksportu. Wkrótce potem wicepremier A. Dworkowicz stwierdził, że nie ma takich planów, a minister Bielousow zaniepokojony jest ewentualnym wzrostem cen detalicznych w kraju (co leży w zakresie jego obowiązków) i stąd wynika jego komentarz.

Według A. Dworkowicza pozostałe instytucje, włączając w to Bank Centralny i Ministerstwo Rolnictwa, nie mają planów wprowadzania limitów. A. Korbut, wiceprezes Unii Zbożowej Rosji, pochwalił wiceministra A. Dworkowicza za szybką i stanowczą reakcję. Stwierdził też, że w jego ocenie eksport zboża z Rosji we wrześniu będzie wysoki i wyniesie około 3 mln ton.

Wątpi jednak w to, że taki poziom uda się utrzymać w październiku, choć jak podkreśla, wolumen eksportu nadal powinien być relatywnie wysoki. Prognozy odnośnie do dalszego rozwoju eksportu uważa za bardzo niepewne. W jego ocenie niski kurs dolara amerykańskiego ogranicza w sposób naturalny wielkość eksportu rosyjskiego zboża. Przewidywania specjalistów wskazują jednak na znacznie niższy wolumen eksportu zbóż, szczególnie pszenicy z Rosji w bieżącym sezonie.

W swoim ostatnim raporcie z 23.08 Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) była dosyć pesymistyczna i przewidywała, że poziom eksportu pszenicy z Rosji wyniesie 8,5 mln t.

Wg agencji Reuters, rosyjski Instytut Studiów nad Rynkami Rolnymi (IKAR) w poniedziałek 24.09 poinformował o podniesieniu swoich prognoz dotyczących potencjału eksportowego rosyjskich zbóż w sezonie 2012/13 do 12,2 mln t, w tym 9,5 mln t pszenicy. Niemniej jednak zarówno prognoza IKAR, jak i IGC, przewidują znacznie niższy poziom eksportu niż w ubiegłym sezonie, kiedy wyniósł on 21,6 mln t (szacunki IGC), i w sezonie 2009/10, kiedy wyniósł 18,8 mln t.

Prognozy te opierają się na założeniu wysokich zapasów początkowych zbóż w Rosji, gdyż zbiory w tym sezonie mają być bardzo niskie.

IGC prognozuje zbiory pszenicy na zaledwie 41 mln t, czyli mniej niż w sezonie 2010/11 (41,5 mln t), kiedy rząd wprowadził zakaz eksportu! Jest to poziom znacznie niższy niż w udanych sezonach: ubiegłym (szacunki IGC: 56,2 mln t) i sezonie 2009/10 (61,7 mln t). Wiele wskazuje, że mimo gorących zapewnień rosyjskich przedstawicieli rządu i przedsiębiorców, jakaś forma ograniczenia, administracyjnego lub rynkowego, eksportu zbóż z Rosji w bieżącym sezonie będzie miała miejsce.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here