Rolnictwo na plusie!

Znacząco poprawiła się koniunktura w polskim rolnictwie – podał w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, oceniając III kwartał 2013 r. Ogólny wskaźnik koniunktury względem III kwartału 2012 r. zwiększył swoją wartość aż o 6,2.

 

\"\"

 

W III kwartale 2013 r. nastąpiła znacząca poprawa koniunktury w polskim rolnictwie. Ogólny wskaźnik koniunktury wzrósł kwartalnie z poziomu -6,5 do -1,2 – napisano w komunikacie IRG SGH.

Na kwartalny wzrost wskaźnika koniunktury składają się znaczny wzrost wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (o 11,1) i dość wyraźny spadek wskaźnika zaufania (o 6,0)- dodano.

Wskaźnik koniunktury w dalszym ciągu wznosi się ponad długookresową średnią i bliski jest przebicia się przez symboliczny poziom wartości +0+, który w okresie ostatnich 14 lat pokonał zaledwie trzykrotnie – podkreślono w komunikacie.

W III kw. odnotowano wzrost wskaźników wyrównanych przychodów pieniężnych i zaufania w ujęciu rocznym. O umacniającej się dobrej koniunkturze w rolnictwie świadczą również roczne wzrosty obu składowych wskaźnika koniunktury – wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 5,4 i wskaźnika zaufania o 8,0, a także optymistyczne przewidywania rolników.

Drugi kwartał z rzędu saldo przewidywań odnośnie do wysokości przychodów pieniężnych i wskaźnik zaufania osiągnęły wartości dodatnie – głosi komunikat SGH.

Czytaj także:
Rewolucja podatkowa w rolnictwie!
Rolnicy finansują pożyczkami sprzęt za ponad 1 mld złotych
Kalemba: Polska ma największy budżet wśród wszystkich państw UE!

Niepokoi jedynie spadek wskaźnika zaufania, nadzwyczajny o tej porze roku, który jest wyrazem niepewności i obaw rolników co do przyszłych warunków gospodarowania, mogący zapowiadać niekoniecznie sezonowe osłabienie koniunktury w nadchodzących miesiącach – dodano.

Jak wynika z komunikatu SGH, poprawa koniunktury nastąpiła we wszystkich badanych przekrojach gospodarstw rolnych, tj. bez względu na ich wielkość, położenie oraz wiek i wykształcenie głowy gospodarstwa.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here