Rolnicy dostaną duże rekompensaty za niestosowanie glifosatu

Luksemburg wycofuje glifosat. Tamtejsi rolnicy nie będą go mogli stosować od 1 stycznia 2021 roku.

glifosat, Luksemburg, zakaz stosowania glifosatu,

Odszkodowania za niestosowanie glifosatu

Na terenie Luksemburga pozwolenie na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin zawierających glifosat wygasa 1 lutego 2020 roku. Natomiast termin na wykorzystanie zapasów mija 30 czerwca 2020 roku. Luksemburscy rolnicy będą go mogli stosować do 1 stycznia 2021 roku. A ci, którzy zrezygnują z jego użytkowania już w tym roku, otrzymają rekompensatę za hektar w wysokości 30 EUR za grunty orne, 50 EUR za ziemię pod uprawy winorośli i 100 EUR za uprawy owoców.

Według luksemburskiego ministra rolnictwa Romaina Schneidera część tamtejszych gospodarstw już zrezygnowała ze stosowania herbicydów opartych o glifosat.

592 z 1005 gospodarstw nie używa już środków zawierających glifosat – powiedział Schneider.

Jego zdaniem decyzja o wycofaniu glifosatu może spowodować, że inne kraje również pójdą w tym kierunku.

KE chce drastycznego ograniczenia nawozów i pestycydów. Rolnicy zaniepokojeni Zielonym Ładem

Pierwszy sezon bez glifosatu w winnicach

Romain Schneider poinformował, że plantatorzy winorośli w Luksemburgu są pierwszymi w Unii Europejskiej, którzy dobrowolnie zrezygnowali z używania glifosatu w sezonie 2019-2020. A ci, którzy zrezygnują z wszelkich pestycydów, otrzymają rekompensatę w wysokości od 500 do 550 EUR na hektar, w zależności od nachylenia terenu.

Krajowy plan działania na rzecz ograniczenia środków ochrony roślin w Luksemburgu zakłada zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin o 50 proc.

Kamila Szałaj, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here