Rolnicy nie wiedzą, że gospodarują na OSN

Mazowiecki samorząd rolniczy sprzeciwia się wprowadzeniu nowych obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia pochodzenia rolniczego (tzw. OSN).  Okazuje się, że rolnicy, których gospodarstwa znalazły się na takich terenach, nie zostali o tym poinformowani.

 

\"rolnictwo,

 

Pod koniec 2015 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie wskazał ponad 270 hektarów ziemi na Mazowszu jako szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu pochodzenia rolniczego. Jednak ani rolnicy, ani samorząd rolniczy nie zostali o tym fakcie poinformowani.

– Prowadzący gospodarstwa rolne, które znalazły się na tych obszarach nie byli szkoleni, co do określonych wymagań, jakie mają spełnić, gospodarując na OSN-ach i o tym jak mogą przystosować swoje gospodarstwa do nowych standardów – zwraca uwagę Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Dodatkowo rolnicy ci nie mogą skorzystać z działania PROW na dostosowanie gospodarstw na obszarach OSN, na które obecnie trwa nabór.

– Jest to bardzo istotna wiedza dla rolników, ponieważ 10 lutego uruchomiono pomoc na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN. Rolnicy nie mają wiedzy, że gospodarują w strefie OSN, że obowiązują ich nakazy i zobowiązania oraz że mają prawo otrzymać dofinansowania na budowę urządzeń ograniczających odpływ azotu –  uważa mazowiecki samorząd.

Czytaj także:
Wytyczne rolnictwa zrównoważonego. Rolniku, przeczytaj zanim zdecydujesz

MIR ubolewa, że w tej sprawie nie odbyły się konsultacje społeczne z udziałem rolników. Jak zauważa samorząd, nowe strefy OSN obowiązują od listopada, a rolnicy nawet nie wiedzą, że gospodarują na takich obszarach.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Make it Kenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here