Rolnicy zapowiadają protesty

OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych domaga się skutecznego zwalczenia afrykańskiego pomoru świń. W przeciwnym razie zapowiada strajki. Szef organizacji, Sławomir Izdebski wysłał w tej sprawie pismo do premier Beaty Szydło.

rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, portal rolny, Sławomir Izdebski, OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych


W sobotę 11 listopada Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR spotkał się z rolnikami ze wschodniej Polski. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wirusa ASF. Hodowcy skarżyli się na brak dopłat za sprzedane tuczniki, brak odstrzału sanitarnego dzików, a także politykę kredytową rządu i brak zmian w ustawie o Izbach Rolniczych.

Rolnicy zarzucili ministrowi rolnictwa brak działań w walce z wirusem ASF. Ich zdaniem Jurgiel nie zrobił nic w sprawie wprowadzenia ustawy o prawie łowieckim autorstwa OPZZ.

– Nowe prawo mogłoby w 90 proc. wyeliminować problem ASF w Polsce oraz ukształtować gospodarkę łowiecką – pisze w liście do premier Beaty Szydło Sławomir Izdebski.

Związkowcy domagają się od premier Beaty Szydło dymisji dwóch ministrów: odpowiadającego za rolnictwo Krzysztofa Jurgiela i za środowisko Jana Szyszko.

W liście zawarte zostały także postulaty, których spełnienia domaga się OPZZ RiOR. Jeśli rząd ich nie zrealizuje, związkowcy zorganizują strajki.

Postulaty OPZZ RiOR

Oprócz dymisji ministrów i sanitarnego odstrzału dzików Rolniczy OPZZ domaga się przyjęcia nowego Prawa Łowieckiego autorstwa OPZZ, zakazu egzekucji komorniczych, zmiany ustawy o Izbach Rolniczych i o Funduszach Promocji oraz połączenia resortów środowiska i rolnictwa w jeden urząd.

Kamila Szałaj, fot. OPZZ RiOR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here