Rolnik opiekujący się osobą niepełnosprawną zdecyduje, gdzie odprowadzi składki?

Taką propozycję zawiera poselski projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sejm zajmie się dziś proponowanymi przepisami.

 

\"rolnictwo,

 

Projekt przewiduje, że rolnicy opiekujący się osobami niepełnosprawnymi będą mogli wybrać ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Obecnie rolników, którzy przestają prowadzić gospodarstwo rolne w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny i nabyciem prawa do np. świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego, KRUS wyłącza z ubezpieczenia społecznego.

W celu kontynuacji ubezpieczenia społecznego gmina wypłacająca świadczenia przekazuje za te osoby składki do ZUS za okres niezbędny do uzyskania 25-letniego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do minimalnej emerytury z ZUS. Jak podkreślają wnioskodawcy, niektóre osoby pobierające świadczenia w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, które wcześniej miały status rolnika, chciałyby kontynuować ubezpieczenie w KRUS, aby w przyszłości otrzymywać rolniczą emeryturę. Ponadto, zgodnie z projektem, rolnicy aktualnie otrzymujący np. świadczenie pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli zrezygnować z ubezpieczenia w ZUS i powrócić do KRUS. Na złożenie wniosku w tej sprawie będą mieli 6 miesięcy od wejścia w życie proponowanej nowelizacji.

Czytaj także:

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z poprawkami Senatu
Senat: ARR będzie musiała zbyć udziały spółki Elewarr

Projekt wpłynął do Sejmu 15 maja 2015 r. z inicjatywy grupy posłów KP PSL. 30 czerwca 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwsze czytanie odbyło się 21 lipca 2015 r. Komisje przyjęły projekt z poprawkami legislacyjnymi.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Emilian Robert Vicol

Źródło: Sejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here