Rolniku, nie trać podwójnie! Oszczędzaj!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przypomina, że płucząc i oddając opakowania po środkach ochrony roślin do Systemu PSOR rolnik oszczędza produkt i unika kar.

opakowania po środkach ochrony roślin, rolnik, rolnictwo, PSOR, System PSOR

Praca w gospodarstwie niesie za sobą szereg zagrożeń. Dlatego też tak ważne jest, by rolnik przestrzegał zasad bezpieczeństwa pracy, np. podczas stosowania środków ochrony roślin i dbał o odpowiednie zagospodarowanie opakowań po nich. Zgodnie z obowiązującym prawem, rolnicy zobowiązani są do zwrotu opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów i hurtowni. O tym, jak właściwie postępować z opakowaniami przypomina Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Opakowania po środkach ochrony roślin – jak z nimi postępować?

Opakowania po środkach ochrony roślin należy odpowiednio przygotować. Powinny być czyste, dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane. Popłuczyny należy wykorzystać do zabiegu. Na ściankach niewypłukanego lub nieprawidłowo wypłukanego opakowania po środkach ochrony roślin pozostaje nawet do 5% produktu. Dzięki trzykrotnemu wypłukaniu opakowania wykorzystujemy cały produkt i zachowujemy bezpieczeństwo zbiórki.

 

Prawidłowo przygotowane opakowania po środkach ochrony roślin należy oddać w punkcie sprzedaży, który prowadzi zbiórkę.

Jak go znaleźć? Sklepy i hurtownie, które zbierają opakowania w Systemie PSOR można znaleźć korzystając z poglądowej mapy na stronie: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/ .
Co ważne, nie ma obowiązku okazywania dowodu zakupu. Warto mieć jednak ze sobą specjalny formularz zwrotu odpadu i przedstawić go do podpisu w sklepie, u sprzedawcy. Wówczas w sytuacji kontroli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa można udowodnić, że postępuje się z opakowaniami w sposób zgodny z prawem. Formularz dostępny jest na stronie: http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/03/karta.png oraz w większości sklepów zrzeszonych w Systemie PSOR.

W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin, nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, na których opakowaniach znajduje się chociaż jeden z poniższych piktogramów:

Puste opakowania po substancjach niebezpiecznych, z powyższymi piktogramami na etykiecie, wymagają specjalnego traktowania. Nie powinny trafiać w nieodpowiednie ręce, a firmy które je przetwarzają muszą posiadać stosowne uprawnienia. Na karcie przekazania odpadu powinien być wpisany numer 15 01 10*, który potwierdza m.in., że odpad ten jest niebezpieczny.

Ważne – samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, spalanie, wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi lub do lasu jest złamaniem prawa i może być niebezpieczne dla środowiska.

Redakcja AgroNews, źródło: PSOR, fot. Procam

Zostaw komentarz

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,160SubskrybującySubskrybuj

Prezes KRUS przekazała ciągnik laureatom konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkowskim - Laureatom XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - główną nagrodę w konkursie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE